Google ile Fransız Basını Arasındaki Anlaşma Detaylanıyor

Fransız hükümeti, Google’ı Fransız basını ile anlaşma mecburiyetinde bıraktı
Google News Abone Ol

Avrupa Birliği ve dünyaya emsal olacağı öngörülen Fransız basını ile Google arasındaki anlaşma ile ilgili yeni yeni bilgiler var. Özellikle basın kuruluşu sayısı, ücretler ve birçok detay haberimizde…

İlk olarak en önemli bilgi olarak Google, 121 gazeteye üç yıl boyunca toplam 76 milyon dolar ödeyecek. Bu ücret, Fransız Hukuku tarafından alınan karar sonucu haberlerden pasaj sunulabilmesi için şart olacak. Hatta en yüksek ücreti Le Monde gazetesi 1.3 milyon dolar olarak alacak. La Voix de la Haute Marne adlı yerel bir gazete de 13,741 dolar gelire kavuşacak.

Bunun yanında Le Monde, Le Figaro ve Liberation gibi gazeteler Google ile pazarlığa girdi. Sonuçta bu gazeteler Google’dan abonelik satarak alacakları ücreti 3.6 milyon dolara çıkarmak için müzakereleri sürdürüyor.

Söz konusu ödemeler, Fransız hükümetinin Google üzerinde kurduğu baskı sonucunda gerçekleşti. Yakın zamana kadar Google, Fransa dahil herhangi bir yerde haber bağlantılarına ücret ödememekte kararlıydı. 2014 yılında benzer bir hamle İspanya’da da olmuştu. Ve fakat Google bu duruma haberler kısmını kapatarak yanıt verdi.

Fransız hükümeti, Google’ı Fransız basını ile anlaşma mecburiyetinde bıraktı

Sonuçta ülkenin yasaması Google’a fazla hareket alanı bırakmadı. Otoritenin talepleri oldukça sıkı oldu. Bununla birlikte rekabet kurumu bu siteleri sonuçlardan kaldırma yolunu da kapattı. Eğer basından haberler sonuçlardan kaldırılırsa bunun rekabete aykırı olarak kabul edileceği uyarısı Google’ın önüne kondu. Sonuçta yasa Google’ın Fransız haber sitelerinden parçalar kullanmasını ve bu kullanım için para ödemesini eş zamanlı olarak zorunlu tutmuş oldu. Öyleyse geriye tek soru kalıyordu. O da basına ödenecek paranın miktarı.

Bu kapsamda Google yeni bir hizmet sundu. Bu hizmetin adı Google News Showcase oldu. Kısacası, Fransız haber içeriklerini lisanslayarak yayınlanacağı bir platform. Üstelik bu yeni platform yasaları da memnun edecek şekilde çalışıyor. Ancak bu yeni platformun asıl amacı emsal yaratmadan bu sorunun üstesinden gelmekse bu da şaşırtıcı olmaz.

Google ve Rekabet Kurumu

Fransa’da yaşananların dünyanın kalanına örnek olması muhtemel

Google’ın aldığı “emsal olmama” önlemi pek işe yaramadı. Fransa’yı takip eden süreçte Avustralya’da hemen aynı amaçla Google’ın üstüne gitti. Hatta Google’ın arama servisini kapatmakla tehdit etti. Lakin Google orada Fransa’daki gibi geri adım atmadı. Durumu fırsat bilen Microsoft ise Bing’in seve seve bu ücreti Avustralya’da ödeyeceğini söyledi.

Sonuçta 76 milyon dolar tabii ki sembolik bir ücret. Le Monde grubu altındaki gazetelerin toplam geliri 2019’da 360 milyon dolardı. Sadece 1.3 milyon dolar olsa da bu dünyadaki tüm basın için bir örnek haline gelerek Google’ın başında yeni bir belaya haline gelmesi mümkün.

Diğer haberler:

>> Facebook’tan Uyarı: Çalışanlardan Firmaya Tepki Var

>> Ölenlerin Sosyal Medya Hesaplarına Neler Olacak? İşte Yanıtı!


CEVAP VER