Google ilk nesil Pixel modellerinin güvenliği için düğmeye bastı

Google

Google, ilk nesil Pixel ve Pixel XL’in güvenliğini sağlamak için düğmeye bastı. İlk nesil Pixel modelleri güncelleme almaya devam edecek.

Google, geçtiğimiz günlerde Pixel 2 ve sonrası tüm Pixel modelleri için güncelleme yayınlamıştı. Kasım ayı güvenlik iyileştirmelerini kapsayan bu güncellemenin ilk nesil Pixel ve Pixel XL modellerine gelmemesi büyük tartışma yaratmıştı.

2016 yılında tanıtılan Pixel ve Pixel XL modellerinin Kasım ayı güvenlik güncellemesini almaması, firmanın bu modellere olan desteğini çektiği iddialarını gündeme getirmişti. Güvenlik açıklarına maruz kalması muhtemel olan Pixel ve Pixel XL için bugün yazılım ve internet devi düğmeye bastı.

2020’de hangi siber tehlikeler bizleri bekliyor?

Gelen eleştiriler üzerine firmadan açıklama geldi. Açıklamada; “Ekim 2016’da tanıtılan Pixel ve Pixel XL için iki yıl yazılım güncellemesi ve üç yıl güvenlik güncellemesi alacağını duyurmuştuk. Pixel ve Pixel XL kullanıcıları, Kasım ayı güvenlik güncellemesini almadılar. Ancak Aralık ayında güvenlik açıklarını kapattığımız güncelleme OTA üzerinden yayınlanacak.” ifadeleri yer aldı.

Google

Pixel ve Pixel XL’den artık güncelleme desteğinin bu yıl olmasa bile 2020 yılında kesileceği aşikar. Güvenliğiniz için telefon değiştirmeyi düşünmeye başlasınız iyi olur.