Avustralya Ordusu otonom zırlı araçlarını sergiledi

Avustralya Ordusu

Avustralya Ordusu insansız yani otonom zırlı araçlarını sergiledi. Bu araçlar savaş alanı tespitinde kullanılacak.

Avustralya Ordusu, robotların geleceğin savaş alanını nasıl etkileyeceğini incelemek için kullanacağı otonom zırhlı araçlarını sergiledi. Avustralya Başkent Bölgesi’ndeki Majura Eğitim Sitesinde, iki özel modifiye M113 zırhlı aracı olası bir savaşın simülasyonunu gerçekleştirdi.

Şimdilik test aşamasında olan bu otonom zırlı araçlar, strateji ve taktik geliştirirken planlamacıların işlerini oldukça kolaylaştıracak.

Avustralya Ordusu, 2018’den bu yana askerleri ateş hattından çekerken, Robotik ve Özerk Sistemler Stratejisini kullanmaya başlamıştı. Otonom zırlı araçlar ise bu stratejilere yeni bir anlam kazandıracak gibi görünüyor.

Avustralya Ordusu

Altı aylık bir projenin parçası olan M113, Taranis, Mantis ve Kingfisher insansız hava araçları da dahil olmak üzere bu teknolojiler BAE Systems tarafından özel olarak tasarlanmış. Ayrıca bu otonom zırhlı araçlara Commonwealth’in Güvenilir Otonom Sistemler Savunma Kooperatifi Araştırma Merkezi (TAS-DCRC) tarafından da iyileştirmeler yapılmış

BAE Systems Australia CEO’su Gabby Costigan, “Bu proje, yeni teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etme ve otonom yetenekleri geliştirmek için oldukça büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.