Google izinsiz veri toplama iddialarına cevap verdi

izinsiz veri toplama

WSJ’nin ortaya çıkardığı Google’ın hastane verilerini izinsiz veri toplama olayına bugün Google cephesinden açıklama geldi.

The Wall Street Journal geçtiğimiz günlerde; St. Louis merkezli Ascension’ın, laboratuar sonuçları, teşhis ve hastaneye yatırma kayıtlarının yanı sıra hasta adlarıyla ve doğum tarihleriyle birlikte tüm sağlık geçmişini Google ile paylaştığını iddia etmişti. Ayrıca bu verilere 150’den fazla Google çalışanının direkt olarak görüntüleme yetkisinin olduğunu belirtiyordu.

Sony AI ile oyun kamera ve yemeğe odaklanacak!

Milyonlarca hastanın verisini izinsiz olarak toplayan ve işleyen Google’ın, bu verileri AI odaklı bir yazılım tasarlamak için topladığı söyleniyordu. Bugün ise Google cephesinden bu iddialara bir cevap geldi.

Google izinsiz veri toplama olayını kabul etti

Google cephesi; kişiselleştirilmiş verilerin, yalnızda tıbbı etik eğitim alanı ve bu alanda çalışan yetkili kişiler tarafından görüntülendiğini açıkladı. Ayrıca bu verilerin izlenebilir ve denetlenebilir olduğu da açıklamada yer alıyor.

izinsiz veri toplama

Google konuyla ilgili; “Ascension ile iş ortağı anlaşmamız, hasta verilerinin, hizmetlerimizi sunmaktan başka bir amaç için kullanılamaması yönünde. Ayrıca, müşteri verilerinin bulutta nasıl şifrelenip izole edildiği hakkında bir bildiri de yayınladık. Google, hasta verilerinin yalnızca Google Health tarafından hizmet sağlamak için kullanıldı ve bu veriler reklam amaçlı asla kullanılmadı.” açıklamasında bulundu.

Verileri topladığını itiraf eden Google’ın yakında başı bu olaydan dolayı büyük derde girecek gibi görünüyor. Bakalım veri ihlali konusunda Huawei’yi bir çırpıda silip atan Amerika Birleşik Devletleri, kendi firması hakkında nasıl bir karar alacak?