Google Pixel 5 kamerası, DxOMark puanıyla sınıfta kaldı

Google Pixel kalp atışınızı
Google News Abone Ol

Google’ın kamerasıyla iddialı modeli Google Pixel 5, DxOMark testinde küçük bir detaydan dolayı rakiplerinin gerisinde kaldı. İşte detaylar.

Google’ın ilk olarak 15 Ekim 2020 tarihinde sekiz ülkede, daha sonrasında ise 29 Ekim tarihinde Amerika’da piyasaya sürdüğü Pixel 5 modelinin DxOMark puanı belli oldu. Amiral gemisi olarak nitelendirebileceğimiz yeni model, kameralarının sayısal değerleri açısından bir hayli iddialı giriş yapmıştı. Fakat DxOMark testlerinde beklenileni karşılamadı diyebiliriz. Sayısal değerlere baktığımızda sınıfta kalan Google Pixel 5, ne yazık ki bir düşük modeli olan Pixel 4’e göre sadece 8 puanlık bir artış sunabildi. Bu düşük performansın en büyük sebebinin ise Pixel 5’in telefoto lensinin olmamasından kaynaklanıyor. Çünkü DxOMark, test edilen cihazın lensinin sayısına göre puanı bir hayli arttırıyor. Daha az kameraya sahip olan Pixel 5 modeli ise bu konuda ne yazık ki sınıfta kalıyor. 

google pixel 5

Google Pixel 5 genel kamera puanıyla şaşırttı 

Ortalama olarak 120 DxOMark puanına sahip olan Google Pixel 5, yalnızca fotoğraf performansından 120 puan almış durumda. Fotoğraf puanını değerlendirdiğimizde, rakipleriyle aynı puanda diyebiliriz. Fakat DxOMark’ın sistemine göre Pixel 5, telefoto lensine sahip olmadığı için zoom puanından 49 aldığını görmekteyiz. Zoom puanı, genel kamera puanının ortalamasını düşürdüğü için Pixel 5’in kamerasına çok da kötü diyemeyiz. Tek eksik yanı ne yazık ki telefoto lensi. Aynı zamanda DxOMark’a göre Pixel 5’in, pozlama, renk, otomatik odaklama yetenekleri ve cihazın görüntü bozukluklarını işleme biçimi bir hayli başarılı. Aynı zamanda Google’ın ilk ultra geniş açılı lense sahip telefonu olan Google Pixel 5DxOMark’a göre ‘görüş alanı sınırlı’ olarak belirlendi. Fakat sağlam çekimler ürettiği söylendi. Aynı zamanda video kısmında da 107 puan aldığı görülüyor. Rakipleriyle aynı seviyelerde olduğunu görmekteyiz. 

Telefoto lensinin olmamasından dolayı puanı oldukça düşen Google Pixel 5’in genel durumuna baktığımızda ise çoğunlukla sağlam sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Fakat DxOMark’ın sisteminde ne yazık ki ortalama performans ile rakiplerinin gerisinde kalmış durumda. Her ne kadar Google Pixel 5, düşük puan almış olsa da bunun sebebi DxOMark’ın puanlama sisteminin garipliği olarak düşünülüyor. Çünkü bir modelin daha az lense sahip olması, o cihazın kamerasını daha kötü, daha düşük performanslı yapmaz. Bu yüzden akıllı telefon almak isteyenler, cihazın kamerasının performansını öğrenmek için DxOMark testlerine göre değil, YouTube incelemelerindeki örneklere göre karar vermelidir. 

İlgili Haberler

>>  Karşınızda OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Limited Edition

>> Xiaomi Mi 10T Türkiye pazarına giriş yapıyor


CEVAP VER