Google şarkıları mırıldanarak da bulacak!

şarkıları mırıldanarak

Google’ın şarkıları mırıldanarak bulma özelliği kullanıma sunuldu. Shazam’ın pabucu çok yakında dama atılacak gibi görünüyor.

Teknoloji ve internet devi Google, yeniliklerine tam gaz devam ediyor. Bildiğiniz gibi Google Arama uygulaması şu anda çalınan kayıtlardan şarkıları tanımlama özelliğini destekliyor. Önceden, Google bu tanımlamayı yalnızca çalan müzikten yapıyordu. Ancak şimdi, makine öğrenimindeki iyileştirmeler sayesinde, Arama uygulaması şarkıları mırıldanarak da bulabilecek.

Shazam’ın pabucunu dama attıracak bu özellik oldukça basit çalışacak. Google uygulamasını açın ve mikrofon simgesine dokunun. Daha sonra bu şark nedir veya bir şarkı ara deyin. Bu işlemden sonra uygulama sizi dinlemeye başlayacak. İstediğiniz şarkının sözlerini veya tınısını mırıldandığınızda uygulama otomatik olarak şarkıyı aramaya başlayacak. Bu mırıldanmanın süresi 10 saniyeden fazla olması gerekiyor ki makine öğrenimi devreye girsin ve şarkıyı bulabilin.

Google daha sonra potansiyel şarkı eşleşmelerini belirlemek için bu uğultuyu ve birçok makine öğrenimi özelliğini kullanacak. Uygulama size melodiye göre en olası seçenekleri gösterecek ve buradan şarkı ve sanatçı hakkındaki bilgileri keşfedebilir, müzik videolarını görüntüleyebilir veya şarkının kendisini çalabilir, şarkı sözlerini bulabilir, analizi okuyabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

şarkıları mırıldanarak

Bu özellik, ilk olarak 2017’de Pixel 2’de piyasaya sürülen Now Playing ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Teknoloji, Google uygulamasındaki SoundSearch özelliğine genişletildi ve şimdi Google, şarkıları sadece uğultudan tanıyabilecek kadar ilerletti.

Özellik, Android’de 20 dili ve iOS’ta İngilizceyi destekleyen Google uygulamasının en son sürümünde sunulacak ve yakında daha fazla dil için destek sunulacak. Ancak Türkçe dil desteği için biraz beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Bakalım Google’ın bu devrim yaratacak özelliği Apple’ın bünyesinde yer alan Shazam’ın tahtını sallayabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

>> Google Asistan Güncelleme Alıyor: İşte Yeni Özellikler!

>> Google Meet Tartışma Odaları Özelliği Geliyor: Nasıl Kullanacağınızı Anlatıyoruz!