Google Smart Lock iOS’te daha fazla güvenlik sunuyor!

Google Smart Lock iOS’te daha fazla güvenlik sunuyor!

Google Smart Lock

Google Smart Lock 3. parti güvenlik anahtarlarına destek vermeye başladı. Bluetooth ile artık iOS’te güvenlik anahtarını kullanabilirsiniz.

Çift aşamalı doğrulama sistemlerine alternatif olarak 3. parti fiziki güvenlik anahtarları geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştı. Apple, iOS 13.2 güncellemesi ile bu fiziki güvenlik anahtarlarını kullanma imkanını sunmuştu. Google da Apple’ın bu opsiyonu sunmasının ardından bugün Smart Lock uygulamasını bu destek ile güncelledi.

Google’ın App Store’da yer alan Smart Lock uygulaması artık 3. parti güvenlik anahtarlarını destekliyor. Bluetooth destekli bir güvenlik anahtarına sahipseniz, telefonunuza bağladıktan sonra uygulama ile eşleştirebiliyorsunuz.

Google Chrome 3. parti çerez desteğini sonlandırıyor!

Uygulama ile güvenlik anahtarınızı eşleştirdiğiniz zaman o cihazdan direkt olarak hesaplarınıza güvenli bir şekilde giriş yapabiliyorsunuz. Gelişmiş koruma olarak isimlendirilen bu yöntem standart kullanıcılardan daha çok, politikacılar, ünlüler, gazeteciler ve hacklenme riski çok yüksek olan kullanıcılara hitap ediyor.

Google Smart Lock

Eğer böyle bir cihaz sahip değilseniz, sizin için çift aşamalı kimlik doğrulama sistemini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Bütçe sarsacak şekilde pahalı olan bu güvenlik anahtarlarının ilerleyen yıllarda daha maliyetinin düşüp daha uygun fiyata satışa sunulacağı söyleniyor.

Bu yöntem aslında bundan 5-6 yıl öncesinde bankacılık sektöründe kullanılıyordu. Bankalar, büyük ölçekli firmalara vermiş olduğu cihaz ile online bankacılık işlemleri için her seferinde yeni bir parola oluşturulmasını sağlıyordu. Bu yeni nesil güvenlik anahtarlarının ilerleyen yıllarda yaygınlaşacağını ancak bir standart haline gelmeyeceğini düşünüyoruz.


CEVAP VER