Google Trends’te Ortaya Çıktı: Mastürbasyon Zararlı Mı?


Mastürbasyon zararlı mı? İnsanlar kovid döneminde bu soruyu sıkça sormuş. Konu hakkında uzman bir isim, Dr. Felice Gersh’in söyleyecekleri var.

Google, her gün çok sayıda kişinin aramalar gerçekleştirdiği bir platform. Pek çok farklı konuda bilgiye erişmek için Google’ın gelişmiş seçenekler sunduğu bir gerçek. Son dönemde sorulanlara bakıldığında ise, “Mastürbasyon zararlı mı?” sorusu da var. Hem de fazlasıyla.

Dünya Sağlık Örgütü, Mart 2020 itibarıyla Kovid 19’u bir salgın olarak resmen ilan etmişti. İşte o tarihten bu yana, “Kendi el dezenfektanımı nasıl yaparım?”, “Koronadan korunmak için neler yapılmalı?”, “Korona aşısı var mı?” gibi pek çok soru soruldu.

Öte yandan, korona sürecinde genellikle evlerimizde olmamız gerektiği ve yakınlarımızla dahi yan yana gelmememiz gerektiği ifade edildi, ediliyor. Zira virüs, kolaylıkla bulaşabiliyor.

İşte bu söylemler de “yakın ilişkiler” konusunda pek çok kişiyi farklı yollara itti denebilir.

Pek koş kişi, virüsle karşı karşıya gelmemek için cinsel ilişkilerden uzak dururken, daha güvenli olduğu gerekçesiyle “mastürbasyon” deneyimini tercih edenler de arttı.

Mart 2020 ile Mart 2021, yani 1 yıllık dönemde Amerika’da yapılan “mastürbasyon güvenli mi” aramaları dikkat çekti.

Google Trend'te Ortaya Çıktı: Mastürbasyon Zararlı Mı?

İnsanlar, “mastürbasyon zararlı mı” sorusundan hariç olarak şu soruları da sormuş:

– Mastürbasyon, bağışıklık sistemini güçlendirir mi?
– Mastürbasyon, zayıflatır mı?
– Mastürbasyon, kişiyi bitkin düşürür mü?
– Mastürbasyon, bağışıklık sistemini zayıflatır mı?
– Mastürbasyon, enfeksiyona sebep olabilir mi?

Peki mastürbasyon ile bağışıklık sistemi arasında bir bağlantı olabilir mi?

Mashable sitesi, konu hakkında Dr. Felice Gersh’ten bilgi almış, ki kendisi ödüllü bir doktor. Gersh, bu konuda bir araştırmanın olmadığına dikkat çekiyor.

Peki bu işlemi yapmak, covid’i engeller mi? Tahmin edeceğiniz üzere, böyle bir ihtimal de yok, ama soranlar hâlâ çok.

Peki mastürbasyonun faydası nedir?

Dr. Felice Gersh, yapıldığı taktirde kadın ve erkeklere pek çok zihinsel ve bedensel fayda sağladığını dile getiriyor ve stresi azalttığını ifade ediyor.

Yani sonuç olarak mastürbasyon yapmak, sizin bağışıklık sisteminize bir katkı sağlamıyor ya da kovid’e karşı bir önlem anlamını taşımıyor. Ama öte yandan zihinsel ve bedensel olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabiliyor.

>> “Hindistan Varyantı” İfadesi Silinecek: Hindistan Hükümeti Talimat Verdi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here