“Hindistan Varyantı” İfadesi Silinecek: Hindistan Hükümeti Talimat Verdi

Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı “Hindistan Varyantı” ifadesinin yanlış olduğu görüşünde

Hindistan hükümeti, sosyal medya firmalarına koronavirüs’ün bir türevi için “Hindistan Varyantı” ifadesinin kullanılmamasını talep etti. Kısacası ülke yönetimi, bu ifadenin kullanımının yanlış olduğu düşüncesinde.

.

Koronavirüs’ün Dünya Sağlık Örgütü tarafından B.1.617 olarak listelediği türevi “Hindistan Varyantı” olarak anılıyor. Ne var ki ülkenin Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ülkeye yapılan atıfın yanlış olduğu görüşünde. Bildiğiniz gibi Hindistan dışında hastalığın varyantları çıktığı bölgelere göre anılıyor. Örneğin İngiltere ve Brezilya varyantları da yine ülkelerin isimleriyle anılıyor. Lakin Hindistan özellikle hastalığın geldiği boyut ile birlikte dünyanın ilgisini çeken bir konumda. Bu yüzden ülke, koronavirüs’e verdiği mücadeledeki başarısızlığı ile de sık sık eleştiri konusu oluyor.

Ülke hakkında sosyal medya içinde de çok sayıda olumsuz yazı yer aldı. Hindistan yönetiminin geçen ay Twitter’da yer alan yazıları kaldırtması da tepki topladı. Ülke son zamanlarda dünya üzerinde hastalığın etkisi azalırken düştüğü kötü durum özellikle dikkat çekiyor. Bu olumsuz durumun sebebi ise ülkede virüsün geçirdiği mutasyon sorumlu tutuluyor. Bununla birlikte, yönetimin önlemleri almakta gecikmesi de halk için ağır sonuçları beraberinde getiriyor. Sayılar ülkenin ABD’den sonra en çok vaka gösteren ikinci ülke olduğu yönünde.

Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı “Hindistan Varyantı” ifadesinin yanlış olduğu görüşünde

Hindistan’ın Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığının hazırladığı hükümet emriyle ülkede sosyal medya şirketlerine bir talimat gitti. Bu talimatta yer alan yasaklar ise haber ajansları aracılığı ile ortaya çıktı. Yer alan talimatta Koronavirüsün Hint varyantını adlandıran, atıfta bulunan veya ima eden tüm içeriği platformunuzdan hemen kaldırın” ifadesi yer aldı. 

Yine aynı talimatta yer alan ifadelerden basına yansıyan bir başkası ise şunları söylüyor:

“Koronavirüsün bir ‘Hint varyantının’ ülkelere yayıldığını ima eden yanlış bir ifadenin internette dolaştığı bilgimize ulaştı. Bu tamamen YANLIŞ. Dünya Sağlık Örgütü hiçbir raporunda B.1.617 varyantı ile Hint varyantı ifadesini ilişkilendirmiyor”

Sosyal medya firmalarının temsilcileri ise bu ifadenin tüm mecralardan kaldırılmasının mümkün olmadığı görüşünde. Uzman görüşlerine göre hastalığın söz konusu varyantı insanlara daha kolay bulaşıyor ve Hindistan’da ortaya çıkmış durumda.

Diğer haberler:

>> Türkiye’de Koronavirüs Kısıtlamalarının Bitiş Tarihi Belli Oldu: Sağlık Bakanı Açıklama Yaptı

>> Fakirler ve Zenginler Arasındaki Uçurum Giderek Açılıyor: Yeni Bilimsel Araştırma Yapıldı

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here