Green Card başvuru tarihleri güncellendi

Amerika’da sınırsız oturum, çalışma ve eğitim fırsatı sunan Green Card çekilişi başvuruları 3 Ekim Salı günü başlamış ve hiçbir açıklama yapılmadan 8 Ekim Pazar günü durdurulmuştu. Durdurulan başvurular 18 Ekim’de yeniden başlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ekvator Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamaya göre 3 Ekim Salı günü başlayan ve 8 Ekim Pazar günü durdurulan green card çekilişi başvuruları 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak. Daha önceden 7 Kasım olarak açıklanan son başvuru tarihi ise 22 Kasım 2017 Çarşamba günü olarak değiştirildi. DV2019 adı ile yapılan çekilişin sonuçları ise ilk açıklamada ilan edilen 1 Mayıs 2018 yerine 15 Mayıs 2018 Salı günü açıklanacak.

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ömür boyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenler için en önemli fırsat olan Green Card çekilişi başvuruları yeniden 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak. Green Card çekilişi başvuruları 22 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Neden başvuru tarihlerinde değişiklik yapıldı?

10 Ekim’de hiçbir açıklama yapılmaksızın başvuru sitesinin bakıma alındığı tarihlerle aynı zamanda ABD ve Tükiye arasında vize krizinin yaşanmasının akıllarda pek çok soru işareti bıraktığını belirten Green Card 7/24 yetkilisi Ozan Şirin, resmi kaynaklardan aldığı bilgileri sizin için derledi.

Teknik problemden dolayı mı? Kayıtlar mı kayboldu? Bilgilerin hacklenmesi konusunda bir girişim mi oldu?

Sorun teknik bir problemden kaynaklandı. Problem başvuru formunda “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde sadece çekilişe katılabilecek ülkeler listesinin yer alması bazı başvuru sahiplerinin bilgilerinin sınırlı bir şekilde alınmasına neden oldu.

Örneğin ABD içinde nüfusu çok olan Brezilya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerde doğmuş olanlar doğrudan çekilişe katılamıyorlar. Ama eşleri uygun bir ülkede doğduysa onların üzerinden çekilişe katılabiliyorlardı. 3-8 Ekim tarihinde çekilişe katılmak için uygun olmayan ülkelerde doğmuş olan başvuru sahipleri eşleri üzerinden çekilişe katılmak istediklerinde “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde kendi ülkesini seçeneklerde yer almadığı için seçemediler.

Aynı zamanda ABD vatandaşı eşi ve çocuğu olan başvuru sahipleri de her ne kadar bu bilgilerini girmek onlar için opsiyonel bile olsa, ABD “Doğum yeri ülke” alanı seçimlerinde yer almadığı için, eş veya çocuk bilgilerini sağlıklı bir şekilde giremediler.  Başvuru girişlerinde yaşanan bu sorunlar teknik problemin en büyük kaynağı oldu.

Bilgilerin çalınması ya da hackenmesi ilgili herhangi bir girişim söz konusu değildir.

Teknik problem çözülmeden önce kaç kayıt alındı?

Resmi kaynaklara göre bu sayıyı sağlıklı bir şekilde belirlemek çok zor. Bütün katılımcıların adil şartlarda çekilişe katılabilmesi için başvurular 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak.

ABD Göçmenlik Dairesi 3-8 Ekim tarihleri arasında çekilişe katılanları nasıl bilgilendirecek?

3-8 Ekim tarihleri arasında başvurusunu gerçekleştirmiş olanların e-posta adresine ABD Göçmenlik Dairesi e-posta ile başvurularının yeniden gerçekleştirmeleri konusunda bilgilendirme e-postası gönderecektir. Aynı zamanda tüm ABD Büyükelçilikleri ve konsoloslukları da yerel duyurularla katılımcıları bilgilendirecektir.

Çekilişi kazanan talihlinin eşi ve 21 yaş altındaki çocukları da Green Card sahibi oluyor. Green Card sahipleri ABD vatandaşlarına sunulan her türlü sosyal haktan yararlanıyor.

Her yıl dünyada yapılan başvurulardan ortalama 9-10 milyonu başvuru esnasında yapılan hatalar yüzünden işleme dahi alınmadan elendiğinin altını çizen Green Card 7/24 yetkilisi Ozan Şirin, Green Card konusunda güvenilir ve profesyonel bir kaynaktan destek alınarak yapılacak başvuruların çekilişte kazanma şansının çok daha yüksek olacağını vurguluyor.

Ozan-Sirin-GreenCard724-1500

2005 yılından bu yana Green Card danışmanlığı başta olmak üzere Amerika Göçmenlik ve Amerika’da Yaşam hakkında her türlü konuda danışmanlık hizmeti veren GreenCard724.com yetkilisi Ozan Şirin, “ABD Göçmenlik Dairesi Green Card çekilişi başvuru sitesinin yılın çok kısa bir döneminde açık olması, başvuru tarihlerinin değişebilme ihtimalinin olması, yapılan başvuruların bu senekine benzer bir durum olduğunda ABD sistemine başvuruların tekrar aktarımının gerekmesi, formların İngilizce ve karmaşık olması, tüm başvuru bilgi ve fotoğrafların bir kere de sisteme giriş yapılmasının gerektirmesi, fotoğraf özellikleri ve hiçbir destek biriminin olmaması nedeni ile Amerikan Hükümetinin verdiği istatistiki verilere göre her yıl Türkiye’den çekilişe katılan yüzbinlerce Green Card başvurusu işleme bile alınmadan eleniyor.”dedi.

Green Card sahtekârlıklarına karşı dikkatli olmak gerekiyor

Türkiye’de her sene binlerce kişi başvuru sürecinde kötü niyetli bazı aracı şahıs ve şirketler tarafından dolandırılıyor. Güvenilir bir Green Card başvurusu yapılması konusunda aşağıdaki hususların göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor:

  • Green Card başvuruları, 2003 yılından beri sadece elektronik ortamda kabul edilmekte, posta ve benzeri yollarla başvuru yapılması mümkün değildir.
  • Green Card başvurusu resmi evrakları diye bir şey yoktur! Bazı kurumlar tarafından adresinize Green Card evrakı adı altında kağıt parçaları gönderilmeye çalışılabilir. Kesinlikle kabul etmeyiniz! Sadece paranızı ve zamanınızı kaybedersiniz! 2003 yılından itibaren Green Card başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilmekte ve hiçbir şekilde kağıt bir form bulunmamaktadır.
  • Green Card çekilişine katılmak için İngilizce bilmeniz, sağlık kontrolünden geçmeniz ya da checkup yaptırmanız gerekmez. Bazı aracı kurumlar size bu hizmetleri Green Card başvurusu yapanlar için zorunlu diye satmaya kalkabilir. Green Card başvurusu için kesinlikle İngilizce bilgisi, sağlık kontrolü ya da checkup zorunluluğu yoktur.
  • TC Kimlik numarası Green Card başvurusu için gerekli değildir. Formlarda böyle bir bilgi sizden istenirse kesinlikle vermeyiniz. TC Kimlik numaranız daha sonra size borç çıkartılması gibi kötü niyetler için kullanılabilir.
  • Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra Teyit Numaranız (Confirmation Number)’ınızı mutlaka bir kenara not edin, eğer bir aracı kurumdan başvurunuzu yaptıysanız hemen aracı kurumunuzdan Teyit Numaranızı isteyiniz ve bunun için kesinlikle bir ücret ödemeyiniz. Teyit numaranız sizin başvuru yaptığınız dönemde Ekim-Kasım aylarında size verilmelidir.
  • Teyit Numaranız toplamda 16 karakterden oluşur ve örneğin bu dönemde başvuru yapacağınız Green Card çekilişinin ismi  DV2019’dir. DV2019 çekilişine katılanların teyit numaraları 2019 ile başlar. Örnek teyit numarası “201918FDP3D1I586” şeklindedir. Eğer başvuru yaptığınız aracı kurum size teyit numaranızı(teyit mesajı onay kodunuzu) vermiyorsa bir daha o kurumdan başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, çünkü teyit numaranız(Confirmation number) olmadan hiçbir zaman başvurunuzun yapıldığından emin olamazsınız ve kazanıp kazanamadığınızı öğrenemezsiniz.

Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı 20-21 Ekim’de