Güneş Fırtınası Büyük Endişe Yaratıyor: Bilim İnsanları Uyardı

Güneş fırtınası büyük endişe

Bugünlerde meydana gelecek olan Güneş fırtınası büyük endişe yaratmaya başladı. Hadi gelin meydana gelecek olan bu fırtına ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta büyük etkiler oluşturması beklenen Güneş fırtınası büyük merak uyandırıyor. Bildiğiniz üzere bu tür fırtınalar 100 yıl civarı aralıklarla meydana geliyor. 1921 yılında son olarak gerçekleşen Güneş fırtınası 2021 yılında yeniden ortaya çıktı. Bu fırtına ile birlikte bazı olumlu ve olumsuz durumlar ortaya çıkacak.

Öncelikle elektrik ve internet kesintilerinin yaşanma ihtimali yüksek. Güneş fırtınalarının tipik sonuçları arasında yer alan bu tür kesintiler genelde çok uzun sürmüyor. Yaklaşık olarak 2 gün kadar süreceği tahmin edilen bu fırtınalar bazı aksaklıklara neden olabilir.

Güneş fırtınası büyük endişe ile karşılanıyor

Her yüzyılda bir meydana gelen bu tür fırtınalar güneşten kopan ultraviyole ışınlarının dünyaya ulaşması ile başlıyor. Yönlendirme düzensizlikleri ve elektrik şebekelerinde zayıf dalgalanmalar oluşuyor. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi yakın zamanda konu ile ilgili uyarıda bulunmuştu.

Güneş fırtınası büyük endişe

Elektrik yükü maddenin ve beraberindeki manyetik alanın uzaya yayılması sistemler için büyük arızalara neden olabiliyor. Bu tür maddeler dünyaya ulaştıktan sonra gezegenin manyetik alanı ile etkileşime giriyor. Hemen ardından gezegen kabuğunda jeomanyetik olarak indüklenmiş akımlar ortaya çıkıyor. Bu durum kesintilere neden oluyor

Güneş fırtınası kuzey ışıkları oluşturacak

Yaşanacak olan bu fırtınanın en güzel taraflarından birisi de hiç şüphesiz kuzey ışıkları oluşturması. Kuzey kutbunda oluşan ve son derece eşsiz görüntülere sahne olan bu tür durumlar birçok turistin akınına uğruyor. Dünyada sistemsel kesintiler oluşacak ve aynı zamanda Kuzey kutbunda böylesine eşsiz görüntüler ortaya çıkacak. Zıtlığın bu kadar güzel başka bir uyumu olamaz.

Konu ile ilgili uzmanlar uyarılarda bulundu. Elektrikle çalışan ve hasar görebilecek tekrarlayıcılar için mutlaka önlem alınması gerektiğini söylediler. Neyse ki orta dereceli bir fırtına olması yüksek zararlara neden olmayacak. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Doping Teknoloji Tırı, Yarının Liderlerini Keşfetmek İçin 10 Ekim’de Yola Çıkıyor

>> Koronavirüsün Biteceği Tarih Açıklandı: Bilim İnsanlarından Cevap Geldi