HAARP Nedir: İşte Tüm Bilinmeyenler!

HAARP Nedir

HAARP nedir? Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ABD tarafından geliştirildiği iddia edilen teknoloji hakkında işte tüm soru işaretleri.

Geçtiğimiz günlerde Kağthane’de yaşanan İstanbul depremi, ardından 7.7 ve 7.5 olarak ölçülen büyük Kahramanmaraş depremi, ardından HAARP teknolojisini aklımıza getirdi. Öncelikle Kahramanmaraş başta olmak üzere, Adana, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Malatya ve Diyarbakır gibi çevre illerde de görülen afet sebebiyle, hayatını kaybedenlere Allah’tan başsağlığı ve enkaz altında kalan vatandaşlarımız için sabır diliyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda da Türkiye’de gerçekleşen her sarsıntının altından HAARP teknolojisi defalarca konuşuluyor. Peki HAARP nedir? HAARP teknolojisi ABD tarafından geliştirildiği iddia edilen, hava olayları ve deprem başta olmak üzere doğal afetlerin de yönetilebildiği bir silah olarak adlandırılıyor. Fakat böyle bir şey teknolojik olarak mümkün mü veya HAARP depremi dediğimiz şey, daha önce ülkemizde gerçekleşti mi, inceleyelim.

HAARP Nedir: İşte Tüm Bilinmeyenler!

Alaska’da kurulan HAARP İstasyonu 1993 yılında faaliyete geçmiştir. Daha sonrasında ise HAARP’ın 2008 yılı itibarıyla vergi ile finanse edilmiş 250 milyon dolar harcama gerçekleşmiştir. Daha sonrasında ise 2013 yılında faaliyetinin son verileceği paylaşılıp 2014 yılında faaliyetlerine son verilmiştir.

HAARP Nedir

Peki HAARP Nedir? HAARP’ın amacı, radyo iletişimi, izleme ve navigasyondaki teknolojik gelişmelerin potansiyelini keşfetmek için iyonosferi analiz etmektir. HAARP programı, Alaska, Gascony’deki ABD Hava Kuvvetleri karasında bulunan büyük bir Kuzey Kutbu altı tesisi olan HAARP Araştırma İstasyonunu işletiyor. Bu istasyonun en önemli ve bilinen cihazı IRI’dir. Bu cihaz, yüksek frekans aralığında çalışan yüksek güçlü bir radyo vericisidir.

HAARP Hakkında Komplo Teorileri
HAARP projesi, iklim kontrol silahı, yapay depremler yaratma ve zihin kontrolü gibi birçok komplo teorisine konu oldu. Bazı bilim adamları ve eleştirmenler, bu iddiaların eksik veya hatalı verilere dayandığını, iddiaların tesisin yeteneklerini çok aştığını ve doğa bilimlerinin ötesine geçtiğini savundu. Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Türk bilim insanı Ümran İnan, Popular Science’a yaptığı açıklamada, iklim kontrolü komplo teorilerinin “tamamen yanlış bilgilere dayandığını” belirterek, “Ne yaparsak yapalım Dünya’nın (meteorolojik) sistemlerini bozamayız.” açıklamalarında bulunuldu. Fakat her ne kadar HAARP’ın herhangi bir hava olayını değiştirmek gibi bir gücü olmadığı iddia edilse de hala Dünya’da gerçekleşen bazı depremlerin HAARP vasıtasıyla olduğuna inanılıyor.

İlgili Haberler

>> Deprem Güvenli Bölgeler Haritası Paylaşıldı!