Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır Android!

Deprem Uyarı Sistemi

Deprem uyarı sistemi nasıl açılır, adım adım göstereceğiz. İşte Android telefonlar için deprem uyarı sistemini açma yöntemi.

.

Android cihazlarında deprem uyarı sistemi yer aldığını belirtelim. Bu sistem sayesinde, zaman zaman deprem olmadan saniyeler öncesinde uyarılar vermeyi hedefliyor. Bazen söz konusu sistem tam olarak erkenden çalışmasa da bazen çok erkenden depremin olacğaını öngörmek mümkün oluyor. Geçtiğimiz aylarda karşımıza çıkan İzmir depremi, saniyeler öncesinden depremi Android kullanıcıların uyarısını vermişti. Ülkemizde gerçekleşen ve Gaziantep başta olmak üzere Adana, Osmaniye, Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Diyarbakır gibi çevre illerde de görülen 7.7 ve 7.5 depremlerinden erken uyarı sistemi çalışmadı.

İkinci deprem olarak karşımıza çıkan 7.5’lik depremde akıllı telefonlara deprem uyarısı gelmişti. Fakat vatandaşlarımızı yıkan ilk deprem için herhangi bir uyarı görmediğimiz belirtelim. Tabii ki bunun sebebi, sistemin çalışmaması değildir. Çünkü Dünya’da görülen depremlere göre Türkiye’deki Kahramanmaraş depreminin biraz daha farklı olduğunu belirtelim. Örneğin Japonya’da gerçekleşen depremler, genellikle 30 KM’den daha derinde olduğu için, ana sarsıntıdan yeryüzüne kadar 10-15 saniyelik  bir fark oluşuyordu. Bu sayede de deprem uyarı sistemi aktif olarak çalışabiliyor. Fakat ülkemizde son zamanlarda gerçekleşen depremler 7-20 KM aralığında olduğu için, deprem uyarı sistemleri çalışmadı. Yine de önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen büyük depremlerden, öncesinden haberdar olabilmeli için Android telefonunuzda deprem uyarı sistemini açmanızı öneriyoruz.

Deprem Uyarı Sistemi

Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır Android!

  • Telefonunuzun Ayarlar sekmesinde ‘Güvenlik ve acil durum ardından Deprem uyarıları kısmını açın.
  • Eğer güvenlik ve acil durum seçeneklerini görmezsek ‘Konum’ seçeneğinde yer alan ‘Gelişmiş’ sekmesinde ‘Deprem Uyarıları’ yer alacaktır.
  • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasında ‘Güvenlik ve acil durum ardından Deprem uyarıları’na dokunun.
  • İki yöntemde de yer alan seçeneklerden deprem uyarıları kısmını açtığınız zaman, eğer koşullar sağlanırsa ve herhangi bir sıkıntı çıkmazsa, depremin derinliğine ve o zamanki koşullara bağlı olarak depremden önce bildirim gelme ihtimali artacaktır.

Yine de önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen büyük depremlerden, öncesinden haberdar olabilmeli için Android telefonunuzda deprem uyarı sistemini açmanızı öneriyoruz.

İlgili Haberler

>> Deprem Güvenli Bölgeler Haritası Paylaşıldı!

. . . .