Hangi Şirket Haftada 4 Gün Çalışma İmkânı Sunuyor?

Türkiye'de iş kurmak isteyenler

Son yıllarda haftalık çalışma günü sayısının 4 olması yönünde pek çok çalışma gerçekleştirildi. Japon teknoloji firması Panasonic de bu yönde yeni adımlar atmak üzere olduğunu duyurdu. İşte detaylar.

Panasonic, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir toplantının sonucu olarak, yakında çalışanlarına “isterseniz haftanın 4 günü çalışabilirsiniz” seçeneğini sunacak. Bu hamlenin, hem şirket hem de çalışanlar için daha verimli olacağı, dolayısıyla dünyayı da daha iyi bir yere dönüştüreceği düşüncesi hakim.

Panasonic CEO Kusumi Yuki, çalışanlarına bu seçeneği sunarak, çalışanların isterlerse haftanın 3 günü boyunca dinlenebileceklerini, istedikleri bir konuda eğitim alabileceklerini ya da ikinci bir iş dahi bulabileceklerini belirtiyor. Burada ilk önceliğin, “çalışanların memnuniyeti” olduğu belirtiliyor. Çünkü çalışanlar memnun olursa, iş verimliliği de artar.

Peki, çalışanlara haftada 4 gün çalışma modeli teklifi ne zaman sunulacak? Bunun sonucunda çalışma saatleri nasıl düzenlenecek? Ciddi bir artış olacak mı, yoksa 5 gün çalışanların mesai saatleri mi kısaltılacak? Bu gibi soruların cevapları henüz belli değil. Zira yetkililer, tüm bu detayların belli olması için kapsamlı toplantıların yapılması gerektiğini belirtiyor ve bu sistemin hizmete girmesi için de en erken 2023 Nisan ayını işaret ediyor. Yani nereden bakarsanız bakın, en az 1 yıllık süreç var.

Hangi Şirket Haftada 4 Gün Çalışma İmkânı Sunuyor?

Daha evvel haftada 4 gün çalışma modelini deneyen ve başarı sağlayan pek çok şirket var

Geçtiğimiz sene İzlanda’da bu süreç denenmiş ve 4 günlük çalışma periyodu sonucunda hem çalışanların sağlık durumlarının iyi olduğu hem de iş süreçlerinin daha verimli hale geldiği saptanmıştı.

Microsoft Japonya da bu sistemi 2019’da denemiş ve üretkenlikte %40’ık bir artış elde etmişti. Yine Yeni Zelanda’daki Perpetual Guardian firması, 2018 yılında bu süreci 2 ay boyunca denemiş ve üretkenlikte %20’lik artış sağlamıştı.

Kısacası, görünüşe göre 4 günlük çalışma süreçlerinin sonunda hem çalışanlar daha mutlu oluyor hem de üretimde olumlu etkiler gözleniyor. Peki madem böyle, niye hâlâ çoğu firma bu sisteme geçiş yapmıyor? Çünkü pek çok firma yetkilisi, bu sisteme hâlâ ön yargı ile yaklaşıyor ve denense bile işe yaramayacağını, dolayısıyla hem zaman hem de para kaybı olacağını düşünüyor. Sanırız ne kadar imkân olursa olsun, ön yargıları yıkabilmek hâlâ çok zor.

İlgili Haberler:

>> Instagram Yeni Özellik Testlerine Başladı! Sevindirici Detaylar