Instagram Yeni Özellik Testlerine Başladı! Sevindirici Detaylar

Instagram, hikâyeler (Stories) başlığı için TikTok’takine benzer bir sistemle, dikey olarak video kaydırma sistemi üzerine çalışmalar yapıyor ve bu testler, yavaş yavaş teknoloji severler tarafından da görülmeye başlandı.

Yakında Instagram, yeni özellik sayesinde hikâye videolarını dikey olarak kaydırmanıza izin verecek. Yani TikTok’dakine benzer bir sistemle karşılaşabiliriz.

Bildiğiniz gibi TikTok, son yılların en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi. Her gün milyonlarca kişi, kısa video içerikler hazırlayarak bu platformda görücüye çıkıyor. Kimileri yalnızca keyif için kimileri ise sosyal medya fenomeni olmak için vakit harcıyor. Tabii burada yaşanan yoğunluktan teknoloji firmaları da haberdar. Özellikle de Instagram’ın bu tarafta, TikTok’a rakip olma adına yaptığı hamleler var. Instagram’da da kısa videolar çekip paylaşabiliyorsunuz. Yeni test edilen özellik sayesinde de hikâyeleri dikey olarak kaydırarak gezintiye çıkmak mümkün olacak. Bu, örneğin siz toplu taşıma aracındayken de tek elde rahat kullanıma imkân sunabilecek bir özellik.

“Peki bu nasıl bir şey?” diye merak ediyorsanız, hemen alttaki tweet’e göz atmanızda yarar var. Zira kısa bir video ile sistemin nasıl çalışacağı gösterilmiş.

Instagram’ın TikTok’a cevap vermek tek yeni özellik duyurusu bu değil, dahası da var!

Instagram hikâyeler kısmına video yüklediğinizde, bu videoyu 15’er saniyelik bölümlere ayırarak yayınlıyor. Bir süre önce gelen bilgiler, platformun bu tarafta da bazı düzenlemeler yaptığını gösteriyor. Firma, yakın zamanda gelmesi beklenen güncelleme sonrasında, bölünme olmadan 1 dakikalık videoların yüklenip izlenebilmesine imkân sunacak.

Instagram Yeni Özellik Testlerine Başladı! Sevindirici Detaylar

Instagram hakkında bunları biliyor musunuz?

– Instagram, 6 Ekim 2010 tarihinde ilk kez yayınlandı. İlk etapta yalnızca iOS tarafında kullanılabilir olan uygulama, 2 ay içinde 1 milyon kullanıcıyı geride bırakarak popülarite elde etti. Bundan 2 sene sonra Android platformuna da gelerek kullanıcı sayısını ciddi ölcüde artırdı.

– Yine 2012 yılında Facebook, Instagram’ı satın alarak bünyesine kattı ve uygulamanın ücretsiz kullanılmaya devam edileceği güvencesini verdi. Bunu söylerken, “Ama bir şekilde para da kazanmamız gerekiyor,” düşüncesiyle reklamlara önem vermeye başladı.

– Instagram, 2010’lu yılların en çok indirilen dört uygulamasından bir tanesi.

– Ocak 2022 itibarıyla Instagram’daki en çok takipçili hesap, 389 milyon kişiyle Portekizli futbolcu Ronaldo’ya ait.

– Instagram, Facebook’a bağlı bir şirket. Dolayısıyla Instagram hesabınız ile Facebook hesabınızı ilişkilendirebilir, mesaj ve hikâyelerinizi iki uygulamada da geçerli kılabilirsiniz.

– Instagram, özellikle “filtreler” özelliğiyle günümüzde neredeyse hemen herkesin sahte fotoğraflar paylaşmasının da önünü açmış oldu. Kullanıcılar, filtreler sayesinde vücut kusurlarını gizleyebiliyor, daha hoş görünebiliyor. Ama bu, gerçek dünya ve ikili ilişkiler için aldatıcı sonuçlara da sebep oluyor.

İlgili Haberler:

>> Meta Instagram ve WhatsApp Platformlarını Kaybedebilir: Şirket Mahkemelik Oldu