Deprem Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri E-Devlet’ten Yapılabilir!

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen iki büyük depremin ardından arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Son gelen bilgiler, 18 bin 342 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 74 bin 242 vatandaşımızın da yaralandığı yönünde. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara da acil şifalar diliyoruz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bölgede yaşayan vatandaşlarımız için “Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri” sistemini devreye soktu. E-Devlet üzerinden kendi kullanıcı hesabınızla giriş yapabileceğiniz sistemde, eviniz ve dükkanınızla ilgili hasar sorgulaması yapabilir, yanlış bir bilgilendirme olduğunu düşünürseniz itirazda bulunabilirsiniz.

Deprem Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz İşlemleri E-Devlet'ten Yapılabilir!

Listede Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Şanlıurfa bulunuyor.

E-Devlet üzerinden hasar tespit kontrolü yapabilirsiniz

“Bu hizmeti kullanarak, afet sonrası tespit edilen hasarlı binalara ait Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adrese Dayalı Kayıt Sistemi bilgileri ile eşleştirilmiş hasar tespit sonucuna ulaşabilirsiniz.”

İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayın.

Dikkat çeken bir detay ise, site adres uzantısında hâlâ “İzmir depremi” ibaresinin de yer alıyor olması.

Bildiğiniz gibi 2020 yılında Ege Denizi’nde 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Yaklaşık 16 saniye süren bu depremde, toplamda 119 kişi hayatını kaybetmiş ve 1053 kişi yaralanmıştı.

Deprem yardımı yaparken dolandırıcılara dikkat edin!

Maalesef çok üzücü günler yaşıyoruz, ama buna rağmen insanların parasına göz diken kötü niyetli kişilerin varlığı da bir gerçek. Bu kişiler, resmi kanallara benzer isimler kullanarak, “Yardım topluyoruz” diyerek dolandırıcılık yapıyor. Bu sebeple dikkatli olmanızda yarar var.

Eğer depremde zarar görenler için yardımda bulunmak istiyorsanız, Kızılay, AFAD ve Ahbap gibi kuruluşların resmi websitelerine ve doğrulanmış resmi sosyal medya hesaplarına göz atmanızda yarar var. Sosyal medyada, farklı sayfalarda görebileceğiniz görseller ve yazılı bilgiler, dolandırıcılar tarafından değiştirilmiş olabilir.

İlgili Haberler

>> Call of Duty 2023 Hakkında İlk Bilgiler Geldi