Her Bir Saniyede Beş Lenovo Bilgisayar Satılıyor

PC pazarının lideri Lenovo, sona eren üçüncü mali çeyrek dönemine ilişkin sonuçları açıkladı. Üç aylık dönem geliri 10,8 milyar ABD dolarına ulaşarak yılda % 15 artış elde etti. Kazançlar 321 milyon ABD dolarına yükselirken, vergi öncesi gelir yılda %30 artarak 265 milyon ABD dolarına ulaştı, böylelikle üçüncü çeyrek dönemde kâr daha da hızlı büyümüş oldu.

Lenovo, çeyrek dönemde 32,6 milyon cihaz siparişi aldı, başka bir deyişle saniyede yaklaşık beş Lenovo bilgisayar satışı oldu.

Üçüncü çeyrekte Lenovo, yıldan yıla 2,4 puan artışla pazar payını % 18,5 ile bugüne kadarki en yüksek orana ulaştırdı ve art arda 19 çeyrek boyunca sektörden daha fazla büyümüş oldu. Ayrıca art arda üç çeyrek dönem boyunca Lenovo’nun toplam akıllı telefon ve tablet bilgisayar sevkiyatı 17,3 milyon cihaza ulaştı.Lenovo_Logo_Lockup_POS_Color

Lenovo’nun üçüncü çeyrekte akıllı telefon, tablet bilgisayar ve akıllı TV gibi PC+ ürünlerini geliştiren Mobil Internet ve Dijital Ev ürünlerinden elde ettiği toplam satışlarının tamamı yıldan yıla % 73 artış göstererek toplamda1,7 milyar ABD dolarına ulaştı; başka bir deyişle, çeyrek dönemde şirketin toplam gelirinin yüzde 16’sını oluşturdu. Bu rakamın geçtiğimiz yıl % 11 ve iki yıl önce ise % 7 olduğu dikkate alındığında sürekli olarak artan bir kârlılık ve PC+ alanındaki dönüşüm açıkça görülmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Lenovo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yang Yuanqing “Lenovo, geçtiğimiz çeyrek dönemde olağanüstü performans göstererek rekor düzeyde gelir ve kâr sağlamıştır. PC+ sektöründeki büyümemiz, yenilikçi ürünlerimiz ve stratejimizin güçlü şekilde yürütülmesinden yararlanarak, kârlılığımızı artırmaya olan sözümüze bağlılığımızı sürdürüyor ve var olan iş alanlarımızda da bu ivmeyi koruyacağımıza inanıyoruz. Ayrıca kısa bir süre önce duyurduğumuz Motorola ve IBM sunucusu satın alımları da PC+ stratejimiz için mükemmel uygunluktadır. Şu an en büyük önceliğimiz, mevzuat düzenlemelerine tam katılım göstermek olsa da, kapanıştan sonraki 1. günden itibaren bu iş alanlarının da hızla performansımıza katkıda bulunacağından ve uzun vadeli ve sürdürülebilir büyüme için destek olacağından eminiz.” dedi.