Heskod Nasıl Alınır? Heskod Nerelerde Kullanılır?

Heskod Nasıl Alınır? Heskod Nerelerde Kullanılır?

Heskod nasıl alınır
Google News Abone Ol

Bugünlerde en fazla ihtiyaç duyduğumuz bilgilerden olan Heskod nasıl alınır? Bu kodun ne işe yaradığı ve nasıl alındığını sizler için araştırdık.

Hayatımıza son dönemlerde giren HES KODU, neredeyse her alanda kullanılabiliyor. Yolculuk yaparken veya kamu kurumlarına girişte yine bunu kullanmanız büyük bir öneme sahip. Peki birçok işlemi yaparken kullanılan bu kod nereden alınabilir? Aslında bu kodu almanın 3 farklı yöntemi olduğunu söyleyebiliriz

1) Heskod Nasıl Alınır: E-devlet üzerinden HES KODU alma

Bunu yapabilmek için e-devlet resmi sitesi üzerinden HES Kodu sorgulamanız yeterli olacaktır. Sistem üzerinden hızlı bir şekilde sizlere bu kod verilir. Sağlık Bakanlığı bunu tüm vatandaşlara ücretsiz olarak sunuyor.

2)Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden

Hayat eve sığar uygulamasını kullanarak kodunuzu alabilirsiniz. Böylece hem seyahat ederken hem de kamu kurumlarına giriş ve çıkışlarda problem yaşamazsınız. Uygulamayı açtıktan sonra “HES Kodu Al” kısmına tıklamanız yeterli. Sizlere hızlıca numaralardan oluşan kodunuz verilecektir.

3) SMS yolu ile HES KODU alma

İsteyenler mesaj üzerinden HES kodunu alabilir. HES yazdıktan sonra boşluk bırakarak “T.C. kimlik numarası” boşluk “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi” boşluk “kullanacağınız süre” yazmanız yeterli. Hemen ardından bu mesajı 2023’e gönderin.

Heskod nasıl alınır

Bu yöntemleri kullanarak çok kısa bir süre içerisinde kodunuza ulaşabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı ve diğer Bakanlıklar Heskod aktif bir şekilde kullanılması için büyük çaba harcıyor. Toplu taşıma araçlarına bu kod olmadan ne yazık ki giriş yapamıyorsunuz. Şehirler arası yolculuklar zaten HES olmadan şu anda mümkün değil.

Genel vaka sayılarının hem Avrupa’da hem de Türkiye’de çok ciddi artış göstermesi ile birlikte, bu tür çalışmalar büyük önem kazandı. ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde bu ve buna benzer çalışmalar yapılıyor. Heskod ile birlikte hasta olan kişilerin başka insanlara bulaştırmaları engellenmeye çalışılıyor. Bu kod olmadan kamu kurumlarına bile giriş yapamıyorsunuz. HES KODU’nuzu mutlaka yanınızda bulundurun ve problem yaşadığınızda yorumlar bölümünden bunu bizlerle paylaşın.

İlgili Haberler:

>> Yerli Aşı Çalışmaları Deney Aşamasını Geçmek Üzere: Neredeyse Hazır!

>> Şehir İçi Toplu Taşımalarda HES Kodu Zorunlu Oldu: İşte Yeni Kararlar!


CEVAP VER