NETFLIX ve Amazon Prime RTÜK Lisansı Aldı: Peki Şimdi Ne Olacak?

NETFLIX ve Amazon Prime RTÜK lisansı
Google News Abone Ol

NETFLIX ve Amazon Prime RTÜK lisansı alarak uzun süredir devam eden tartışmaları noktaladı. Peki şimdi bu lisans alındıktan sonra neler olacak?

Bazıları büyük şirketlerin lisans alması ile birlikte denetime uğrayacaklarını söylüyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter platformu üzerinden önemli açıklamalar yaptı. Bugünlerde sosyal medya şirketlerine kesilen cezalar gündemdeyken, Netflix ve Amazon tarafından yapılan bu girişim büyük ses getirdi.

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya şirketleri de lisans almak zorunda. Ancak onlar lisans izni almadı ve daha şimdiden 10 milyon TL para cezasına çarptırıldı. Amazon Prime ve Netflix ise başvuruda bulunarak lisanslarını aldı. Netflix, aldığı lisans ile birlikte artık Türkiye’de resmen var olduğunu kanıtladı. Amazon Prime ise henüz yeni olmasına rağmen lisans problemini atlattı.

NETFLIX ve Amazon Prime RTÜK krizi yaşamak istemiyor

Her iki platformun RTÜK üzerinden lisans alması, onların Türkiye’deki resmi bir kurum ile çatışmak istemediklerini gösteriyor. Hatta RTÜK başkanı Ebubekir Şahin, bu konuda önemli açıklamalar yapmıştı. Sözlerinde, Netflix platformunun Türkiye’den para kazandığı için bunu riske atmak istemediğini belirtti.

NETFLIX ve Amazon Prime RTÜK

RTÜK Başkanı aslında bu söylemlerinde haklı. Netflix ve Amazon Prime Video gibi platformlar ticari kuruluşlar olduğu için kendilerini hiçbir zaman riske atmazlar. Netflix ve Amazon Prime RTÜK lisansı bunun en önemli kanıtlarından bir tanesi. Özellikle son birkaç ay içerisinde, çok fazla sansür haberi gelmesine rağmen Netflix her zaman orta yolu bulmaya çalıştı.

Amazon Prime ise henüz yeni olduğu için çok fazla münakaşaya girmedi. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde her iki platform için bazı engelleyici unsurlar ortaya çıkacak. NETFLIX ve Amazon RTÜK lisansı onları müdahaleye açık hale getirecek. Ancak öte yandan Türkiye’ye çeşitli vergi ödemelerinde de bulunmaları gerekecek.

Konuyla alakalı resmi açıklama sadece Ebubekir Şahin tarafından yapıldı. Netflix ve diğer platformların, lisans aldıktan sonra neler yaşayacağı yavaş yavaş belli olacak. Sizce her iki online yayın platformu lisans alarak ne tür değişikliklere zemin hazırladı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> RTÜK ve Netflix Sansür Yüzünden Tekrar Kapışabilir

>> Cem Yılmaz Erşan Kuneri Dizisi Bakın Nerede Yayınlanacak: Kararını Verdi!


CEVAP VER