Hızlı Şarj Adaptörü Alma Rehberi! Nelere Dikkat Edilmeli?

Hızlı şarj teknolojileri, günümüzde akıllı telefon alırken pek çok kullanıcının dikkat ettiği detaylar arasında yer alıyor. Yalnızca üst seviye, yani amiral gemisi olarak nitelendirebileceğimiz telefonlarda değil, artık uygun fiyatlı orta seviye modellerde de iddialı çözümler görebiliyoruz. Peki telefonun yanında gelen adaptörden hariç olarak, yeni bir hızlı şarj adaptörü almak istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz?

Hızlı şarj teknolojileri sayesinde, büyük pil kapasitesine sahip telefonları dahi kısa sürede şarj edebiliyoruz. Bu teknoloji tarafında son örneklere baktığımızda, Oppo’nun 240W SuperVooc hızlı şarj teknolojisi üzerine çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bu teknoloji sayesinde uyumlu bir Oppo telefonu yalnızca 9 dakikada şarj edebilmek mümkün olacak.

Şu an piyasada olan bazı çözümlere baktığımızda ise, özellikle Xiaomi’nin 120w Hypercharge hızlı şarj teknolojisini görüyoruz. Örneğin Xiaomi 12 Pro akıllı telefon, beraberinde 120w hızlı şarj destekli adaptörle birlikte geliyor. Yani adaptöre ayrıca para ödemiyorsunuz ve böylece 4600mAh değerde pili yaklaşık 20 dakikada tamamen şarj edebiliyorsunuz.

Tabii hızlı şarj tarafında Samsung ve Apple gibi üreticilerin de sunduğu çözümler var. Ama bu üreticiler, genellikle daha düşük hız sunuyor ve bazı modellerinin kutusunda şarj adaptörüne dahi yer vermiyor ve ayrıca satın alımı öneriyor. Bu da haliyle çoğu kullanıcının hoşuna gitmeyen bir detay.

Hızlı Şarj Adaptörü Alma Rehberi! Nelere Dikkat Edilmeli? Tüm Detaylar!

Hızlı şarj adaptörü alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar

1. Kullandığınız telefonun markası ne ise, yine o markanın ürettiği orijinal ürünleri göz önünde bulundurun. Orijinal ürün, güvenli kullanım için önemlidir. Öte yandan aynı marka olması, cihaz ve aparatların birbirleriyle uyumlu ve performanslı çalışması için önemlidir.

2. Telefonunuz eğer hızlı şarj desteğine sahip değilse, hızlı şarj adaptörü almanız da gereksiz olacaktır. “Ben yine de alayım, belki daha hızlı şarj eder” düşünceniz varsa, bunun doğru bir düşünce olmadığını bilmelisiniz. Alıp kullanırsanız, telefonunuzla uyumsuz sonuçlar da ortaya çıkabilir.

3. Bazı telefonlar, kutuda standart adaptörle gelir, ama örneğin “20w değerinde şarj özelliğine sahiptir” ibaresini de sunar. Yani o marka telefon için belirtilen 20w şarj adaptörünü satın alabilir ve faydalanabilirsiniz. 50w şarj adaptörü alırsanız, 20w destekli telefonunuzu 50w değerde şarj etmeyecektir. Boşuna para vermeyin.

4. “Orijinal ürünler çok pahalı, ben en iyisi yan sanayi, daha ucuz ürünler alayım” diye düşünüyorsanız, bunu da pek tavsiye etmiyoruz. Zira az evvel de belirttiğimiz gibi, yan sanayi ürünler hem performans sorunları yaratabilir hem de patlama ve yangın çıkarma gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yine de, yüksek kaliteli üretim yapan 3. parti üreticiler de var. Burada da iyi araştırma yapmalı ve markaların güvenirliliğinden emin olmalısınız.

5. Bir de Apple ürünleri tarafında bilgi paylaşalım. Apple ürünleri, popüler olduğu kadar Android tarafındaki ürünlere kıyasla biraz daha yüksek fiyat etiketleriyle satışa sunulabiliyor. Bazen de farklı perakende satış sitelerinde, “orijinal Apple ürünü” olarak lanse edilen ve daha uyguna satılan ürünler görüyoruz. Ne var ki bu ürünler genellikle fake, yani sahne ürünler oluyor ve beklenen performansları veremiyor. Bu bağlamda, Apple ürünleri için yalnızca resmi Apple satış kanallarını ve Apple’ın anlaşmalı olduğu mağazaları tercih etmenizi öneriyoruz.

İlgili Haberler

>> GTA 6 Oynamak İçin Daha Ne Kadar Bekleyeceğiz?