Hogwarts Legacy’den Büyük Başarı! FIFA’dan 10 Yıl Sonra Bir İlk

Harry Potter dünyasını temel alarak hazırlanan aksiyon RPG oyunu Hogwarts Legacy, geride bıraktığımız 2023 yılında, Birleşik Krallık’ta fiziksek kutulu olarak en çok satılan oyun oldu. EA Sports’un FIFA futbol oyunu ise, 10 yılın ardından ilk kez İngiltere’de zirvede yer alamadı. İşte detaylar…

Hogwarts Legacy, 2023’te Birleşik Krallık’ta en çok satılan fiziksel kutulu oyun oldu. Aksiyon RPG türündeki yapım, özellikle görsel kalitesi ve keşfedilebilir haritasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Gamesindustry sitesindeki verilere göre oyun, en çok PlayStation 5 platformunda sattı. Öyle ki toplam satışların yarısından fazlası bu platformda gerçekleşmiş. En çok satıldığı ikinci platform ise, PS4.

EA Sports’un her yıl geleneksel olarak hazırladığı ve zirveye alışık olan futbol oyun serisi FIFA ise bu sene zirveden uzaklaştı. Gerçi EA, yakın zamanda FIFA ile olan lisans kullanım anlaşmasını iptal etmiş ve artık “EA Sports FC 24” markasıyla yol alacağını bildirmişti. Markanın değiştirildiği ilk yıl, satışlarda da düşüşler gözlendi. Yine de oyunun, dijital satış rakamlarının da gelmesiyle birlikte geçen yılın en çok satanlarından bir tanesi olduğu tahmin ediliyor. FIFA, bundan önce en son GTA 5’in çıktığı sene zirveyi kaybetmişti…

Hogwarts Legacy'den Büyük Başarı! FIFA'dan 10 Yıl Sonra Bir İlk

Harry Potter Hogwarts Legacy, 2023’ün son haftası itibarıyla da zirvedeydi. İşte 30 Aralık 2023 ile sona eren haftada, Birleşik Krallık’ta en çok satılan fiziksel kutulu oyunlar:

1. Harry Potter Hogwarts Legacy
2. Super Mario Bros Wonder
3. Call of Duty: Modern Warfare 3
4. Mario Kart 8: Deluxe
5. Marvel’s Spider-Man 2
6. EA Sports FC 24
7. Grand Theft Auto 5
8. Mortal Kombat 11 Ultimate
9. Avatar: Frontiers of Pandora
10. Nintendo Switch Sports

Harry Potter Hogwarts Legacy hakkında merak edilen sorular ve cevapları!

Oyunu oynamadan önce, kitapları okumam ve filmleri izlemem gerekir mi?

Oyun, daha önce hazırlanan eserlerle güçlü bağlantılar içermiyor, ama yine de bu büyülü dünyayı daha iyi anlayabilmeniz için ve bu süreci kısa tutmak için en azından filmlerini izlemenizde yarar var.

– Oyunda Harry Potter ve diğer tanınmış karakterler var mı?

Hayır, yok. Oyun, Harry Potter’ın hikâyesinin anlatıldığı dönemin yaklaşık 100 yıl öncesinde, farklı bir karakteri anlatıyor, farklı bir dönemi işliyor.

– Karakterimiz kadın mı erkek mi?

Oyun, size bir karakter tasarım ekranı sunuyor. Burada pek çok detay var ve bunları kullanarak kendi karakterinizi oluşturabiliyorsunuz.

– Hikâye nasıl? Rowling mi yazdı?

Hikâyede, antik büyüler üzerine yeteneği olan bir 5. sınıf öğrencisini kontrol ediyoruz. Tıpkı Harry Potter gibi o da özel bir öğrenci ve hem öğretmenleri hem de arkadaşlarının yardımlarıyla heyecanlı serüvenlere atılıyor ve önemli sırları açığa çıkarmaya çalışıyor. Spoiler olmaması için fazla detay vermiyoruz.

Hikâye yazarı ise Rowling değil.

– Oyunda kaç tane ana bölge var?

İki ana bölgeden söz edebiliriz. Bunlardan birincisi Hogwarts Şatosu, ikincisi de Hogsmeade Köyü. İkisi de oldukça detaylı hazırlanmış. Köye giderek gezip tozabilir, çeşitli eşyaları satın alabiliriz. Tabii Yasak Orman ve daha pek çok farklı bölge de bulunuyor.

– Oyunda, kitaplarda ve filmlerde bahsedilen büyüler var mı?

Evet, onlarcası var. Bir şeyleri uçurabilir, bir şeylerin şeklini değiştirebilir, bir şeyleri yakalabilir, hatta lanetli büyüyü kullanarak düşmanlarınızı öldürebilirsiniz de. Bu büyüleri yavaş yavaş, çoğunu da derslere girerek öğreniyorsunuz.

– Hogwarts Legacy’de hangi oyun motoru kullanılıyor?

Unreal Engine 4 kullanılıyor. Genel olarak başarılı görsellerle karşılaşabilirsiniz. Yine de PC tarafında zaman zaman ufak tefek hatalarla, performans sorunlarıyla karşılaşabiliyorsunuz.

– Oyunda Quidditch maçları var mı?

Hayır, yok. Önümüzdeki dönemde sırf bu maçlara yönelik bir DLC paketinin hazırlanabileceği konuşuluyor. Yine de oyunda pek çok heyecanlı yarışa katılabileceğinizi belirtelim.

– Oyunda süpürge ve binek hayvanımız var mı?

Evet, var. Pek çok seçenek mevcut ve hem savaşırken hem de etrafta gezerken bunlardan yardım alabiliyorsunuz. Öte yandan, İhtiyaç Odası’ndaki özel bölgenizde, doğadan yakaladığınız sihirli yaratıkları da besleyip büyütebiliyor, elde ettiğiniz tüylerle zırh geliştirmeleri yapabiliyorsunuz.

Oyun, kaç saatlik deneyim sunuyor? Multiplayer var mı?

Hogwarts Legacy’nin senaryo modunu tamamlayabilmek için en az 35 saatlik bir sürece ihtiyacınız var. Etrafı gezer ve yan görevleri de yaparsanız, bu kez 70 saatlik doyurucu bir serüven sizi bekliyor.

Ve hayır, oyunda multiplayer modlara yer verilmemiş.

İlgili haberler

>> Sahibinden Erişim Sorunu! Sahibinden.com Açılmıyor! Peki Niye?