HP Xerox’un satın alma teklifini kabul etti mi?

HP Xerox

Finansal açıdan zor günler geçiren HP, Xerox’un satın alma teklifine cevap verdi. Bakalım HP Xerox bünyesine dahil oldu mu?

Teknoloji devi HP, bir süredir finansal açıdan zor günler geçiriyordu. Hatta firmanın yönetim kurulu hisselerin büyük bir bölümünün satılması gerektiğini düşünüyordu. Bu gelişmeler sırasında geçtiğimiz haftalarda Xerox firması HP’yi satın almak istediğini açıklamış ve bir teklile gitmişti.

Hatta Xerox firması çok büyük bir bankadan bu teklif öncesi fonlama için resmi olmayan taahhüt de almıştı. Peki, Xerox bunca girişimi sonrasında HP’yi bünyesine katmayı başara bildi mi?

HP Xerox bünyesine olmak istemedi!

HP’nin 27 milyar dolarlık piyasa değerinden daha yüksek fiyat verdiği söylenen Xerox maalesef ki eli boş döndü. HP’den gelen bilgilere göre; şirketin direktörler kurulu, bu teklifi oybirliğiyle reddetti.

HP’den gelen açıklamalarda; olası bir Xerox’un satın alma işlemi sonrasında şirketin gelir kaybedeceğini ve geleceğinde ışık görünmediği ifadeleri yer aldı.

Microsoft Türkiye iş ortaklarını ödüllendirdi

Ancak HP tüm kapıları da kapatmadı. Pazar günü yapılan açıklamada; Xerox cephesinden yeni bir teklifin gelmesi durumunda tekrardan değerlendirecekleri yer alıyor.

HP Xerox

HP’nin açıklamasında, buna karşılık şirketin, Xerox için bir teklifte bulunma konusunun araştırmaya açık olduğu belirtildi. Şimdilik HP ile Xerox arasındaki ilişkinin nasıl şekilleneceği ve satın alma şartlarının neler olduğu bilinmiyor.

HP’nin son yıllarda PC pazarındaki konumunun da tökezlemesi firmanın acilen bir çözüm bulmasına neden olacak gibi görünüyor. Bakalım HP Xerox cephesinden yeni bir teklif alıp bunu olumlu şekilde yanıtlayacak mı?