Huawei, 4G’li P50 Serisinde 5G Bağlantısı da Sunabilir! Nasıl Mı?

Pek çoğunuzun bildiği gibi Çinli Huawei, Amerikan yönetimi tarafından uygulanan bir takım ambargolarla karşı karşıya. Bu sebeple de bazı donanımları ve yazılımsal desteği alamıyor. Bu da firmanın istediği ürünleri hazırlamasına engel olabiliyor doğrusu.

Huawei, her ne kadar kendi HarmonyOS işletim sistemini hazırlasa ve Android uygulamalara da destek sunduğunu belirtse de, özellikle Google servislerinin eksiklikleri sebebiyle tercih edilmeyebiliyor. Bu durumdan Huawei P50 serisi de etkileniyor.

Öte yandan, bildiğiniz gibi Huawei ‘nin 5G tarafında hamleler yapması da istenmiyor. Bu sebeple de en güncel akıllı telefonlarında 4G çipsetler görüyoruz. Yakın zamanda görücüye çıkan amiral gemisi P50 serisinde de 4G’li Snapdragon 888 çipsetleri var mesela.

Huawei P50 serisinde 5G olabilir mi?

Peki ama neden ambargo? Amerikan yönetimi, Huawei ‘nin Çin’in siyasi kanadına yakın bir şirket olduğunu ve iletişim ağlarında güçlenmesi sonucunda da (5G de dahil) Çin lehine casusluk faaliyetleri yürütebileceğini düşünüyor. Her ne kadar bu iddialar Huawei tarafından kabul edilmese de, şu an için Huawei’nin eli zayıf ve dünya akıllı telefon pazarında zirveden uzaklaşmaya başladığını söylemek mümkün.

Huawei, 4G'li P50 Serisinde 5G Bağlantısı da Sunabilir! Nasıl Mı?

PhoneArena’da yer verilen ve HuaweiCentral sitesine dayandırılan yeni bir bilgi ise, Huawei ‘nin hiç değilse 5G ambargolarını bir şekilde aşabileceğini gösteriyor. Tabii bu bilgilerin iddia boyutunda olduğunu belirtelim.

Habere göre Huawei, yeni amiral gemisi P50 serisinde kullanılmak üzere özel koruyucu kılıflar hazırlıyor. Bu kılıflar, hem sağlam hem de temiz kullanım deneyimleri sunarken, bir yandan da 5G sinyallerine bağlantıyı gerçekleştirebilecek düzeneği içeriyor. Evet, doğru okudunuz.

Bahsedilen bir teoride, Huawei’nin P50 serisini aslında 5G sisteme göre tasarladığı ve bu kılıfların kullanımıyla da sistemin aktif hale geleceği belirtiliyor. AnTuTu’nun haberler bölümünde yer verilen bilgiler de bu yönde.

Aslında bundan birkaç sene öncesinde, benzer bir sistem görücüye çıkmıştı. 2018 yılına geri döndüğümüzde, Motorola’dan Z3 modeli gelmişti. 4G bağlantı desteği bulunan bu model, daha sonra magnetik yapıda 5G Moto Mod aksesuarına da kavuşmuştu ve bu sayede 5G sinyallere erişebilmek mümkün hale gelmişti.

Huawei P50 ve 5G ihtimali konusu hakkında yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Huawei, yeni cihazlarında özellikle kamera performansıyla ön plana çıkıyor. Şirketin katlanabilir ekranlı telefon portföyünü de her geçen gün genişlettiğine tanıklık ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Eğer Netflix Şifrenizi Paylaşıyorsanız, Ekstra Para Ödemeniz Gerekebilir!