Huawei 5G konusunda Türkiye’de neler yapıyor? Firmanın içinden haberler ve daha fazlası yazımızda

Huawei 5G konusundaki yatırımlarına Türkiye’de devam ediyor. Huawei Türkiye Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo’a 5G hakkındaki sorularımızı yönelttik. Bakın nasıl cevaplar verdi.

Huawei 5G konusunda birçok firmadan fazla çalışıyor gibi gözüküyor. Peki firma Türki’de neler yapıyor. Yatırımlar ne durumda. 5G ne zaman gelecek? İşte sorularımıza bazı cevaplar…

Huawei 5G konusunda Türkiye’de ne gibi yatırımlar yapıyor?  

Huawei, dünyanın lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olarak 5G alanında yatırım yapmaya hız kesmeden devam ediyor. Global anlamda 5G sözleşmelerinde ve ürün sevkiyatlarında rakiplerimizden açık ara önde olduğumuzu söyleyebiliriz. 2020 Şubat ayı itibariyle 91 adet 5G ticari sözleşmesine imza atıldı ve dünyanın farklı pazarlarına 600.000’den fazla aktif 5G anten ünitesi (AAU) ulaştırmış durumdayız. Türkiye’deki çalışmalarımız kapsamında da global bilgi birikimimizden yararlanarak ilerliyoruz. Dünyada 2009 yılında başladığımız 5G çalışmalarına paralel olarak, aynı yılda Türkiye Ar-Ge merkezimizi hayata geçirdik.

Huawei’nin İstanbul ofisinde açılan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, kurulduğu günden itibaren 190 milyon dolardan fazla yatırımla Çin’den sonraki Huawei Ar-Ge merkezleri arasında, ikinci en büyük yazılım geliştirme merkezi haline gelmiştir. Bu merkezde, birçok kamu kurumu ve özel şirketle birlikte çalışarak; 5G, nesnelerin interneti, yapay zekâ, bulut ve akıllı/güvenli şehir çözümleri geliştiriyoruz. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’ndeki 500’ün üzerindeki çalışanın yüzde 91’i Türk mühendislerden oluşuyor. Bu anlamda İstanbul, Huawei’nin teknoloji üssü oldu diyebiliriz.

Huawei Türkiye olarak, en güncel 5G ürünlerimizle Türkiye’deki GSM operatörleriyle işbirliği çerçevesinde lokal testlerimizi sürdürüyoruz.5G, Huawei, Huawei 5G

Türkiye’de 5G’nin ne zaman kullanılacağını öngörüyorsunuz?

Dünyadaki pek çok ülkenin bilim, sanayi ve teknoloji politikaları 5G’ye göre şekilleniyor. Ayrıca 5G mobil teknolojilerinin Güney Kore ve Çin gibi bazı ülkelerde tam ölçekte kullanılmaya başladığını görüyoruz.

5G’nin Türkiye’de gelişimi elbette zaman isteyen ve dengeli bir geçişle mümkün olabilecek bir süreç. Yakın dönemde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Cahit Turhan da bu noktada tedrici bir geçişin altını çizerek, 5G’yi bu yıl içinde İstanbul Havalimanı’nda uygulamayı başlatmayı planladıklarını belirtti. Huawei olarak deneyimimiz ve teknik altyapımızla Türkiye’de 5G teknolojisi için hazırız. Regülatörler ve kamu otoriteleri 5G dağıtımını başlatmak için uygun süreye karar verecektir.

Türkiye’de 5G gereksinimleri yerine getirildi mi? Neler yapılması gerekli?

Açıkçası bunun “evet” veya “hayır” gibi net bir cevabı yok. 5G’nin dağıtımı, regülatörden başlayarak; operatörler, üreticiler, geliştiriciler gibi tüm ekosistemin ortak çalışmasıyla başlayacaktır. 5G temel olarak URLLC ile gelişmiş bir mobil geniş band sağlar. Bunun için 5G iyi bir fiber altyapıya ihtiyaç duyuyor. Daha iyi 5G için temel gereksinim, fiber altyapının geliştirilmesidir diyebilirim.

Huawei 5G Türkiye yol haritanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Huawei olarak Türkiye’de akıllı ulaşım, akıllı şebeke, akıllı kamu güvenliği, akıllı sağlık ve akıllı eğitim gibi konulara odaklandık. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi mühendisleri sürekli çalışıyor ve çözüm üretiyor. Kullanım örneklerini test etmek için operatörlerle de iş birliğine devam ediyoruz. Zamanı geldiğinde, tamamen bağlantılı, akıllı bir Türkiye için bu çalışmalarımızı da detaylarıyla duyuracağız.

>> Cep Telefonlarını Uçuracak Teknoloji 5G Türkiye’de Ne Zaman Kullanıma Sunulacak? Detaylı 5G Dosya konumuza ulaşmak için tıklayın.

Turkcell Görüş

Türk Telekom Görüş

Vodafone Görüş

Huawei Görüş

Ericsson Görüş