Huawei’nin Android lisansı için sevindirici haber!

Android lisansı

Huawei’nin Android lisansı için bugün sevindirici haber geldi. Amerika, Huawei’ye 90 gün daha geçici lisans hakkı tanıdı.

ABD ile Çin arasındaki savaşın kurbanı olan Huawei, Android lisansını kaybetmişti. Google’ın tanımış olduğu 90 günlük sürenin dolmasının ardından gelişmelerin ne yönde seyredeceği merak ediliyordu. Huawei Mate 30 ailesini Google servisleri olmadan satışa sunmak zoruna kalan firma için bugün müjdeli haber geldi.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross bir basın açıklamasında; “Geçici lisanslar ABD dışındaki firmalara bir kez daha tanındı. ” açıklamasını yaptı. Wilbur Ross’un bu açıklaması ile Huawei 3. kez Android lisansını uzatmış oldu.

Android lisansı

90 günlük ek sürenin dolmasının ardından eğer hala Huawei cephesinden bir hamle gelmeze muhtemelen bir kez daha şans tanınmayacaktır.

ABD Hükümeti, ulusal tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Huawei’yi kara listeye almıştı. ABD, Huawei’den kişisel verileri Çin’de saklamamasını ve bu verileri Çin Hükümeti ile paylaşmamasını istemişti. Ancak Huawei bu iddiaları yalanlamadığı gibi geri adım da atmamıştı.

OPPO ve Ericsson 5G laboratuvarı için güçlerini birleştirdi

ZTE’yi dize getiren Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei için ilerleyen aylarda nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Bakalım Huawei, Avrupa ve Amerika’da faliyetlerine devam edebilmek için Amerika’nın isteklerini yerine getirecek mi?

Son olarak Huawei’nin kendi geliştirmiş olduğu mobil işletim sisteminin Android’in yanından bile geçemediğini, bu sistem ile bir geleceğin olmayacağını belirtelim.