Huawei Avrupa Sınırlarında Yasaklı Hale Gelebilir: Endişe Havası Hakim

Apple ve Huawei

Huawei Avrupa sınırlarında yasaklı hale gelmek üzere. Konuyla alaklı ABD tarafından defalarca baskı yapılmıştı. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

.

Avrupa Birliği, Huawei ve diğer Çinli şirketlerle ilgili yeni kararlar almayı planlıyor ve 5G altyapısından çıkarılma ihtimaliyle karşı karşıya olan Huawei için endişe havası hakim. Avrupalı devletler, 5G ağlarında potansiyel güvenlik riskleri taşıyan şirketlerin incelenmesini ve zorunlu bir yasak getirilmesini istiyor.

Huawei Avrupa sınırlarında Sorun Yaşıyor

Avrupa Birliği, 5G ağlarından Huawei ve ZTE gibi şirketleri çıkarmayı hedefliyor. Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından alınan bir karar, ülkelerin yüksek riskli 5G şirketlerini temel telekomünikasyon ağından çıkarma konusunu ele almıştı. Ancak ülkelerin yalnızca üçte biri bu yasakları uyguladığı görülünce, daha sert önlemler alınması gerektiği kararına varıldı.

Huawei Avrupa sınırlarında

AB İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir toplantıda devletlerin iletişim bakanlarıyla bir araya geldi ve AB ülkelerinin sadece üçte birinin Huawei’ye önlem getirdiğini açıkladı. Bu açıklama, zorunlu bir yasağın yakında uygulanabileceğini gösteriyor.

Huawei Avrupa Sınırlarında Dikkatli Olmak Zorunda

Aslında Avrupa Komisyonu’nun bu yönde bir yaklaşım benimsemesi şaşırtıcı değil. ABD zaten 5G ağlarından Huawei’yi çıkarmış durumda ve Almanya da telekom ağındaki Huawei ve ZTE gibi Çinli şirketlerin belirli parçalarını yasaklama planları yapıyor.

AB, güvenlik riski taşıdığı düşünülen şirketlere karşı zorunlu bir yasak getirerek daha kararlı bir adım atmayı amaçlıyor. Ancak bu yasağın sadece 5G ağlarıyla sınırlı kalacağını ve Huawei ile ZTE’nin diğer operasyonlarının Avrupa’da devam edeceğini belirtmek önemlidir.

AB’nin planladığı zorunlu yasak kararı, Huawei’nin Çin hükümetiyle bağlantılı olduğu iddialarını takip etmektedir. Huawei, bugüne kadar bu iddiaları defalarca reddederek verilerin Çin’le paylaşılmadığını söylemiştir.

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Huawei’nin Avrupa’da yasaklanma ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Can Sıkan Sorunu Çözmeye Çalışıyor: HD Fotoğraf Gönderme Özelliği Geliyor!

. . . .