Huawei Y9 Prime 2019 inceleme. Büyük ekran, gelişmiş kameralar

Son yıllarda üretilen akıllı telefonlarda çerçevelerin giderek inceldiğine, fiziksel tuşların da yavaş yavaş ortadan kaldırıldığına tanıklık ediyoruz. Son döneme baktığımızda ise, kalın çerçeve unsurunun kaybolması gibi selfie kameraları da kaybolmaya başladı. Hayır hayır, endişe etmeyin. Tabii ki selfie kameralar hâlâ var, ancak biraz daha fonksiyonel ve tasarıma olumlu yönde katkılar sunarak. İşte karşınızda Huawei Y9 Prime 2019.

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme. Büyük ekran, gelişmiş kameralar

Huawei’nin yeni akıllı telefonlarından Y9 Prime 2019, ilk başta şık ve kullanışlı tasarımıyla teknoloji severleri selamlıyor. Ürünü elinize aldığınızda, gerçekten değerli bir “şey” ile karşı karşıya olduğunuzu fark ediyorsunuz.

Telefonun yanlardan kıvrımlı olarak hazırlanan tasarım yapısı, ön tarafta fiziksel tuşların ve selfie kameranın olmaması, arka tarafta da parlak ve ışığa göre geçişler gösteren renkli yapısıyla güzel bir bütünlük oluşturuyor.

8.8mm kalınlıktaki telefon, 196.8 gram ağırlıkta. Yani pek de hafif bir ürün değil ve bu sebeple de dikkatli kullanmanızı, özellikle de iki elle kullanmanızı öneririz. Bu arada, arka taraf her ne kadar göze hoş gelen bir parlaklık sunsa da, kısa süre sonra kir ve parmak izi tutuyor, avuçta terlemelere yol açabiliyor.

Bu arada, ürünümüzde parmak izi okuyucu ve yüz tanıma sistemleri mevcut. Bu sayede güvenli kullanım mümkün. İki sistemin de iyi çalıştığını söyleyebiliriz, lakin yüz tanıma sistemi, selfie kameranın çalışma mekânizması sebebiyle çok da hızlı değil.

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme. Büyük ekran, gelişmiş kameralar

Devasa ekranda film ve oyun keyfi bir başka

Huawei Y9 Prime 2019, 6.59 inç değerde devasa bir ekranla geliyor. Dediğimiz gibi, ön tarafta selfie kamera ve fiziksel tuş faktörlerinin olmaması, incelen çerçeve faktörünü de işin içine kattığımızda ekranı daha ön plana çıkarmış, daha işlevsel bir hale getirmiş. FHD+ çözünürlük sunan bu ekran, TFT LCD teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve özellikle iç mekân kullanımlarında iyi bir performans sunuyor. Dış mekan kullanımlarında, özellikle güneş altında kullanımlarda ise ufak tefek kayıplar yaşanabiliyor. Ekranın dokunuşlara verdiği tepkiler ise gayet iyi.

Büyük ekranlı telefonlarda bir şeyler izlemek, oynamak ve okumak gerçekten çok keyifli. Özellikle de toplu taşımalarda, bu tip bir ekranla zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorsunuz bile. Ürünün gece kullanımı ve okumalarınıza yönelik görüntüleme seçenekleri de bulunuyor.

Cihaz, Hisilicon Kirin 710F işlemciye sahip. Bunun yanında 4GB RAM ve 128GB depolama var. MicroSD kart desteği de sunuluyor. Tüm bu bileşenleri bir araya getirdiğimizde, Android 9 işletim sistemi ve akıcı bir arayüzü bulunan telefonda pek çok oyun ve uygulamayı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Örneğin, böyle büyük ekranda PUBG gibi bir oyunu oynayabilmek gerçekten çok zevkli. Uzun süreli oyun oynadığınızda telefonun biraz ısındığını da belirtelim, ki zaten çoğu telefonda bu durum var.

Huawei Y9 Prime 2019 inceleme. Büyük ekran, gelişmiş kameralar

Arka tarafta üçlü kamera, ön tarafta da Pop-up selfie kamera sistemi

Telefonun arka tarafında yapay zeka destekli üçlü kamera sistemi yer alıyor. 16+8+2MP’den oluşan sistem, size pek çok farklı çekim seçeneği sunabiliyor. İster bokeh efektli portreler çekin, ister geniş açılı fotoğraflar çekin, isterseniz de hızlı ya da yavaş video çekim modlarını deneyin. Üçlü kamera sisteminin özellikle iyi ışıklı ortamlarda iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Ön taraftaki selfie kamera ise, az evvel de bahsettiğimiz gibi bir pop-up sistemiyle çalışıyor. Cihazın üst kısmında yer alan kamera, komutu alır almaz açılıyor ve 16MP değerdeki bu kamera da iyi işler çıkarıyor. Mekanik bir sisteme sahip olduğu için “Acaba sürekli aç kapa yapılınca mekanizması zarar görür mü?” diye soranlar hiç az değil. Huawei ise, bu sistemin yıllarca rahatlıkla kullanılabileceğini belirtiyor.

Gelelim pil tarafına

Huawei Y9 Prime 2019’da 4000mAh değerde pil yer alıyor. Çıkarılamaz bu pil, tek şarj ile yaklaşık 2 günlük kullanım ömrü sunuyor. Tabii video izleme ve oyun oynama taraflarına yönelik hareketler yaparsanız, pil ömrü de kısalacaktır. Huawei Y9 Prime 2019, 2200 TL fiyat etiketiyle bulunabiliyor.

Mercedes-Benz Türk 275.000’inci kamyonu indirdi!