İstanbul Büyükşehir Belediyesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı Yayınlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul ili ve ilçeleri için hazırlanan Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı yayınlandı aşağıdaki bağlantıdan ulaşmanız mümkün.

İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminleri nin Güncellenmesi Projesi (2019)” çıktıları özelleştirilmiş ve ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılarak, İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmiştir. Bu kapsamda, İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamalar yapılmıştır. 39 ilçeye ait özel deprem kayıp tahmini raporuna, bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı içerisinde neler var? 

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan kitapçıkların içinde: İlçe Bina Bilgileri, İlçe Altyapı Bilgileri, İlçe Nüfus Bilgileri, DEPREM YER HAREKETİ, Yerel Zemin Koşulları, Deprem Yer Hareketinin Elde Edilmesi, HASAR GÖREBİLİRLİK ANALİZLERİ, Bina Hasarı ve Can Kaybı Analizleri, Altyapı Sistemleri Hasar Analizleri, Yol Kapanma Analizleri, Geçici Barınma Alanı İhtiyaç Analizi gibi bilgiler yer alıyor. Bunun yanı sıra haritalar ile anlamayı kolaylaştıran bir tasarıma sahip Olası Deprem Kayıp Tahminleri kitapçığının sonucunda her ilçe için bir değerlendirme mevcut. Olası Deprem Kayıp Tahminleri

Beşiktaş ilçesi değerlendirmesi şöyle: Mw=7.5 büyüklüğündeki senaryo depreminde, Beşiktaş’taki binaların ortalama %72’sinin hasar görmeyeceği tahmin edilmektedir. Binaların ortalama %20’sinin hafif, %6,5’inin orta, %1’inin ağır ve %0,5’inin de çok ağır hasar görmesi beklenmektedir. Beşiktaş’ta, analiz edilen toplam bina sayısı 16.037’dir. Ağır ve çok ağır hasarlı binaların aldıkları deprem hasarının, onarılamayacak boyutta olabileceği ve bu hasar seviyelerindeki binaların yıkılıp tekrar yapılması gereğinin ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Öte yandan, orta hasarlı binaların da onarım yerine yıkılıp yeniden inşası çoğunlukla daha uygundur. Senaryo depreminde, Beşiktaş’taki binaların ortalama %8’inin (yaklaşık 1.304 bina) orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilmektedir. Yaklaşık 14.733 binanın ise, hasarsız veya hafif hasarlı olması beklenmektedir. İlçe değerlendirmesinin devamını yukarıdaki bağlantıdan Beşiktaş ilçesini seçerek okuyabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Askıda Fatura Kampanyasında Son Durum Nedir?