İstanbul’da Nakledilecek Okulların Listesi! Yıkılma Tehlikeleri Var!

İstanbul’da nakledilecek okulların listesi yayınlandı. Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, yeni önlemlerin acil bir şekilde alınması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

İstanbul’da nakledilecek okulların listesi yayınlandı. Kahramanmaraş’ta yaşanan ve çevre illerde de ciddi şekilde hissedilen iki büyük depremin ardından çalışmalar sürüyor. An itibarıyla 40 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti ve yaralı sayısı da giderek artıyor.

Yapılan açıklamalar, önümüzdeki süreçte daha yaşanabilir şehirler için daha güvenli yapıların hazırlanacağı ve mevcut depremler sonucu zarar gören halka yardımların gerçekleştirileceği yönünde.

Tabii bu depremler, ülkemizin diğer şehirlerinde de acilen önlemler alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Zira deprem kuşağında olan bir ülkeyiz ve pek çok farklı şehrimizde ciddi depremlerin olabileceği konuşuluyor.

Alınan önlemler kapsamında, İstanbul Valiliği de bir açıklama yaptı ve İstanbul’da bulunan okullar arasında, ciddi hasarlı olanlar tespit edildi ve hemen tahliye edilmelerine karar verildi. Nakledilecek okulların listesini aşağıdaki bağlantı aracılığıyla görebilirsiniz.

İstanbul'da Nakledilecek Okulların Listesi! Yıkılma Tehlikeleri Var!

İstanbul’da Nakledilecek Okulların Listesi!

Yapılan basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve ilimizi de derinden etkileyen Marmara Depremi sonrası, olası depremlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için 2006 yılında İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) kuruldu.

Bu birimimizin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında,

İlimizde 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapıldığında 67’sinin depreme dayanıklı, 1.351’inin de riskli olduğu tespit edildi.

Riskli bulunan 1.351 okulumuzdan 769’u güçlendirildi, 367’si yıkılıp yeniden yapıldı. 87 okulumuz da başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımızca güçlendirildi, yıkılıp yeniden inşa edildi.

Deprem etüt ve analizleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okulumuzdan 109’unun yıkılıp yeniden yapılması, 19’unun güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

Geçen yıl, bu 128 riskli okulumuzdan 35’indeki öğrencilerimiz başka okullara nakledilerek; okullardaki güçlendirme ve yeniden yapım proje çalışmalarına başlandı.

Bugün itibarıyla geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları neticesinde, 76 okulumuzun yıkılıp yeniden yapılması; 17’sinin de güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

20 Şubat 2023 Pazartesi Günü itibarıyla, bu riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz ilçe kaymakamlıklarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinasyonuyla depreme güvenli okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir.

Bu okullarımız, ihtiyaca göre taşımalı eğitim kapsamına alınacaktır.

İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizdeki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz depreme karşı güvenli okullarda eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar.

Böylelikle 93 riskli okulumuzdaki 51.995 öğrencimiz ve 2.765 öğretmenimiz de depreme karşı güvenli okullarda eğitimlerine devam edecekler.

Bu süreçte sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin sabır ve anlayışına teşekkür ediyoruz.

Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 2. Yarıyıl dönemi hayırlı olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 18.02.2023 Saat 15.00″

Açıklamaya göz atmak ve nakledilecek okulların listesini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Listede toplam 93 okul bulunuyor.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy İnceleme: En İyi Harry Potter Oyunu!