İngiltere Huawei 5G Ekipmanı Almayı Yasaklıyor

İngiltere Huawei 5G Ekipmanı Almayı Yasaklıyor

İngiltere Huawei 5G ekipmanı

Uzun bir süredir tartışma konusu olan İngiltere Huawei 5G ekipmanı ile ilgili önemli bir karar alındı. Birçok kişi dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazları üreticisi Huawei ile ilgili böyle bir karar bekliyordu. Fakat böyle erken olması İşin açıkçası beklentileri aştı. Hadi gelin Huawei ile ilgili alınan bu önemli kararın detaylarına birlikte göz atalım.

5G ile ilgili bir açıklama yapan Birleşik Krallık, önlem almaya devam edeceklerini ifade etti. Ayrıca yüksek riskli altyapı üreticilerinin çekirdek bileşenleri hariç 5G altyapısı kurmasına izin verilecekti. Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin ‘yeni tavsiyesi’, ada ülkesinin fikrini değiştirebilecek potansiyele sahipti. Gerçekten de bu durum İngiltere’nin fikrinin önemli ölçüde değişmesine neden oldu.

İngiltere Huawei 5G ekipmanı için 7 yıl süre verdi

Huawei şirketine ait 5G ekipmanlarının kullanılması beraberinde çok önemli bir problemi daha getiriyor. Normal şartlarda 5G altyapısı ile çalışmalara başlamak son derece kolaydır. Fakat bu sistemi iptal etmek pek basit değil. Uzun bir süre beklenmesi gerekebilir. Bunun farkında olan İngiltere hükümeti hem 5G teknolojisinin Huawei tarafından alınmasını engellemek hem de süreyi karşılamak istiyor.

İngiltere Huawei 5G Ekipmanı

Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden, son gerçekleştirdiği basın açıklaması ile operatörlerin, Huawei donanımlarını altyapılarından çıkarmak için 2027 yılına kadar vakit olduğunu söyledi ve ciddiyetini gösterdi. Firmaların 7 yıllık süre içerisinde ekipmanlarını değiştirmesi gerekiyor.İngiltere Huawei 5G ekipmanı değişmezse muhtemelen kısa bir süre içerisinde bir sorun haline gelecek.

Büyük ihtimalle hiçbir firma İngiltere gibi bir devleti karşısına almak istemeyecek. Bu nedenle şirketlerin böyle bir hizmeti almaktan vazgeçmesi en büyük olasılık gibi görünüyor. İngiltere, Huawei 5G ekipmanı değişikliği ile birlikte şirketin bu alandaki satışları önemli ölçüde etkilenecek. Üstelik 2020 yılı sürecinde gerçekleşen olumsuz gelişmeler yine firmanın satışlarında çeşitli değişiklikler yaratacak. Sizce İngiltere hükümeti tarafından alınan bu kritik karar ne tür değişiklikler yaratabilir? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Huawei Çoklu Ekran İş Birliği ile tablet ve telefonları birleştiriyor!

>> Huawei P Smart S uygun fiyatı ile Türkiye’de satışa sunuldu!


CEVAP VER