Instagram gizlilik ihlali yapan uygulamaları kaldırttırıyor!

instagram Ghosty

Instagram Ghosty uygulaması için harekete geçti. Gizli Instagram profillerine ulaşma imkanı sunan Ghosty’nin fişi çok yakında çekilebilir.

Instagram, gizli profillere ulaşmaya imkan tanıyan uygulamaların fişini çekmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda iOS ve Android platformlarında Like Patrol isimli uygulama gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kaldırılmıştı. Başkaların gizli Instagram profillerini gösterirken, kişilerin kişisel verilerini toplayan Like Patrol’dan sonra şimdi de Ghosty isimli uygulama ortaya çıktı.

Instagram Ghosty uygulaması için düğmeye bastı!

Şimdilik sadece Android platformunda yer alan Ghosty isimli uygumala yine Like Patrol gibi hesabı gizli olan kişilerin profillerini görüntüleme imkanı sunduğunu söylüyor. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek için hem kullanıcılardan bir ücret talep ediyor hemde kullanıcıların kişisel verilerini topluyor.

Instagram Ghosty

Tamamen fake yani sahte olan bu uygulamanın açıklamasında yer alan “Her gizli profil görüntülenemeyebilir.” ibaresi de firmanın şahsına açılacak davalardan paçayı kurtarmasını sağlıyor. Nisan ayında 500 binden fazla kişi tarafından Google Play Store’dan indirilen uygulama için Instagram geç de olsa düğmeye bastı.

Stanford teknoloji odaklı hastane yapacak!

Instagram, bu tip sahte vaatler ile kullanıcıların kişiler bilgilerini toplayan uygulamaların kaldırılacağını açıkladı. Siz siz olun gizli profil gösterme vadiyle mağazalardaki yerini alan uygulamalar inanmayın. Facebook, Twitter ve Instagram gibi dev isimlerin, gizli profilleri gösterecek bir açık ile karşılaşmamak için tüm önlemleri aldığını da unutmayın.