Stanford teknoloji odaklı hastane yapacak!

Stanford teknoloji odaklı hastane

Stanford teknoloji odaklı hastane yapacağını duyurdu. Peki, bu hastanede neler olacak? Hastalara ne gibi teknolojiler sunulacak?

Teknolojinin gelişimi her ne kadar tüm sektörü geliştirse de sağlık sektöründe hala tam anlamıyla yeni teknolojilerden yararlanılamıyor. Bunun farkına varan Stanford, teknoloji odaklı bir hastane yapacağını açıkladı.

Adobe yapay zeka destekli Auto Reframe özelliğini duyurdu!

Stanford’un Stanford Health Care kampüsünde kuracağı bu yeni hastane son teknolojiler ile donatılacak. Hastalar, yattıkları yerden MyHealth mobil uygulaması ile odanın sıcaklığını değiştirebilecek, aydınlatmaları ayarlayabilecek ve doktor çağırmadan uygulama üzerinden iletişime geçebilecek.

Stanford teknoloji odaklı hastane

Bu hastanede bir de robotlar yer alacak. Bu robotlardan bazıları hapları paketleyecek ve bazıları ise bu hapları hastalara dağıtacak. Ayrıca 23 adet otomatik güdümlü araç da çamaşır yıkama ve çöp toplama işlerinde çalışacak.

Hastane içerisindeki sensörler sayesinde; hastane envanteri tutulacak ve personeller tam zamanlı olarak izlenebilecek. Doktor ve hemşireler otomasyon sayesinde hastaların tüm kayıtlarına tek bir uygulama üzerinden de erişebilecek.

Stanford, Wall Street Journal’a; hastanenin yükseltme dostu olarak tasarlandığını söyledi. Sadece yeni teknolojiyi barındırmak için bir revizyona ihtiyaç duymayabilir. Örneğin, altyapı gerekirse 5G bağlantıya da geçebilir.

Bu hastanede testlerde hasta güvenliğini artırmak için derinlik ve termal sensörlere sahip bir AI sistemi de kullanılacak. Yaklaşık olarak 2.1 milyar dolara mal olan bu hastane, dünyada bir ilk olma unvanını da eline almış durumda.

Umarız ilerleyen yıllarda maliyetler düşer ve bu tip hastaneler dünyanın dört bir yanında inşa edilir.