Instagram Kullanıyorsanız Doğum Tarihi Bilginize Dikkat Etmeniz Gerekiyor

Instagram doğum tarihi… Instagram, en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi ve artık doğum günü tarihinize ihtiyaç duyuyor. Vermezseniz, siz bilirsiniz

Instagram doğum tarihi… Bu aralar böyle bir detayı sıklıkla görebilirsiniz. Zira Instagram, daha güvenli kullanım deneyimleri için kullanıcılarından doğum günü tarih bilgisini profil sayfasına eklemesini talep edecek. Peki yapmazsanız ne olur?

Geçtiğimiz günlerde Instagram’dan bir sözcü açıklama yaptı ve başta “güvenlik” ve “doğru reklam gösterimi” gibi konular için “doğru doğum günü tarihi”nin önemine dikkat çekti. Bu sebeple de Instagram kullanan herkesin bu bilgiyi girmesi gerektiğini dile getirdi.

Yetkili, “Size yakın zamanda birkaç kez doğum günü tarihinizi girmeniz konusunda bildirimler göndereceğiz (Eğer daha önce girmediyseniz). Eğer kabul eder ve girerseniz, kullanıma devam edebilirsiniz.”

Eğer kabul etmez ve tarih girmezseniz, Instagram hesabınız askıya alınacak ve bir daha kullanamayacaksınız.

Instagram Kullanıyorsanız Doğum Tarihi Bilginize Dikkat Etmeniz Gerekiyor

Instagram doğum tarihi: Sahte doğum günü tarihleri konusunda da çalışmalar yapıyor

Firma yetkilileri, tabii ki kullanıcıların sahte doğum günü tarihleri oluşturabileceklerini bildiklerini ifade ediyor ve bunu önleyebilmek için yeni yöntemler üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor. Örneğin, size arkadaşlarınız tarafından yorum ya da mesaj olarak gönderilen doğum günü tebriklerinin tarihleri dahi bu araştırmalarda kullanılabilecek.

“Peki doğum günü tarihimi girersem, daha sonra kaldırabilir miyim?” diye sorarsanız, “Hayır, bir daha kaldıramayacağınızı” bilmelisiniz. Yİne de Instagram, bu bilginin diğerleriyle paylaşılmayacağını da belirtiyor.

Amaç, hem 18 yaş altı kullanıcıları daha güvenli pozisyona getirmek hem de daha doğru içerik ve reklamlar sağlayabilmek

Biliyorsunuz, internetteki pek çok platform, arama geçmişlerimiz ve ilgi alanlarımız doğrultusunda karşımıza reklamlar çıkarıyor. Ama mesela 18 yaşından küçük olup da daha büyük yaş yazarak kullanım sağlayanlar, muhtemelen kendileri için zararlı içeriklere de maruz kalıyor. Dolayısıyla doğru yaş = doğru içerik ve doğru reklam algoritması devreye girecek, daha sağlıklı kullanım mümkün olacak.

Firma, Instagram doğum tarihi doğru yaş uygulaması sayesinde, yetişkinlerin 18 yaşından küçüklerle iletişime geçmesi, mesaj atabilmesi gibi konularda da kısıtlamalar getirebileceğini ifade ediyor.

> Windows 11, güncelleme tarihi belli oldu: Windows 10 ücretsiz güncelleniyor!