Windows 11, güncelleme tarihi belli oldu: Windows 10 ücretsiz güncelleniyor!

Windows 11 AMD

Windows 11 işletim sistemi sürümünün ne zaman hangi modellere geleceği belli oldu. İşte Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz yayınlanacak güncelleme hakkında tüm detaylar.

Bildiğiniz üzere aylar öncesinde Windows 11 ile alakalı birçok sızıntı ortaya çıktı. Özellikle ortaya çıkan yeni işletim sistemi sürümünün, bazı optimizasyon sorunları ile karşılaştığını da iddia edenler olmuştu. Fakat bu gibi durumların Beta sürümünde yaşandığını belirtelim. Yani yakında piyasaya sürülecek olan kararlı Windows 11 güncellemesi ile birlikte, benzer sorunların yaşanacağı düşünülmüyor. Söz konusu güncellemenin 20 Ekim’de Windows 10 kullanıcılarına yayınlanacağına dair söylentiler ortaya atılmıştı. Ortaya çıkan son bilgiler ise yeni sürümün beklenenden daha erken piyasaya sürüleceği yönünde. Ayrıca yeni sürüm ile birlikte sunulacak olan özellikler ve söz konusu sürümün tasarım detayları hakkında da sızıntılar mevcut. İşte Windows 11’in güncelleme tarihi.

Windows 11, güncelleme tarihi belli oldu: Windows 10 ücretsiz güncelleniyor!

İlk olarak lisanslı olarak Windows 10 sürümünü kullanan kullanıcıların, Windows 11 sürümüne ücretsiz olarak geçiş yapabileceklerini belirtelim. Ayrıca Windows 11 sürümünde herhangi bir optimizasyon sorunu yaşarsanız sürümü geri almak da mümkün olacak. Yani eğer Windows 11 sürümünü beğenmezseniz, dilediğiniz an, zorluk yaşamadan Windows 10 sürümüne geri dönmek mümkün olacak. Yeni güncellemenin yayınlanma tarihine baktığımızda ise beklenenden çok daha erken olduğunu görmekteyiz.

Windows 11 güncelleme

Ortaya çıkan bilgilere göre Windows 11, 5 Eylül tarihinde kademeli olarak yayınlanacak. Yani söz konusu sürüm, bazı Windows kullanıcılarına 5 Eylül tarihinde sunulurken, bazı kullanıcılarda ise çok daha ileri tarihlerde sunulabilir. Tabii ki bu tarihlere ilişkin net bir açıklama bulunmuyor. Fakat Microsoft, tüm uygun cihazlara güncellemenin 2022 ortasına kadar sunulmasını beklediğini söyledi. Bu yüzden eğer Windows lisanslı kullanıcısı iseniz. Yeni sürüm 5 Eylül tarihinde de yüklenebilir, 2022 yılına da sarkabilir.

Genellikle bu gibi durumlarda son çıkan modellerin, Windows güncellemelerini daha erken aldığı biliniyor. Fakat bu kullandığınız cihazın optimizasyonuna göre değişir. Yani eski bilgisayar kullanıp da Windows 11 güncellemesinin 5 Eylül’de size sunulma ihtimali de mevcut. 5 Eylül‘de yayınlanacak Windows 11 güncelleme ile birlikte sunulacak cihazlar hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Microsoft, ‘Highway to 100 Unicorns’ konferansıyla Türkiye’deki startup ekosistemini güçlendirecek