Instagram Maske Tak Uyarısı Geliyor! Türkiye’de Görünecek Mi?

Instagram Maske Tak Uyarısı Geliyor! Türkiye’de Görünecek Mi?

Instagram maske tak uyarısı
Google News Abone Ol

Instagram maske tak uyarısı çok yakında görünebilir! Instagram ve Facebook uygulamalarına “Maske Tak” uyarısı geliyor. Pandemi sürecinde yanlış bilgilerin yayılmasını önlemediği gerekçesiyle sıkça eleştirilen Facebook yönetimi, yeni güncellemeler ile eleştirilerden kurtulmak istiyor. 

Instagram maske tak uyarısı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulanan kullanıcılarda görünmeye başladı. Yeni güncelleme ile birlikte her iki uygulamanın ana sayfalarının en üst kısmında maske tak uyarısı bulunacak ancak yeni özelliğin ABD dışındaki ülkelerde görünüp görünmeyeceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı. Söz konusu güncellemeye ilişkin bir haber The Verge‘de dün yayımlandı.

Koronavirüs salgını sürecinde dünya genelinde binlerce insan yaşamını yitirdi ve hala virüs salgını bitmiş değil. Her gün ölüm haberlerinin gelmeye devam ettiği bu günlerde piyasaların alarm vermesiyle “normalleşme” sürecine geçilmek zorunda kalındı. Normalleşme sürecini dünyanın dört bir yanındaki insanların bir kısmı farklı algılayarak tedbirleri elden bırakmış görünüyor. Maske + sosyal mesafe + temizlik kurallarına uyulmadığı her dakika, vaka sayılarında artışına neden oluyor.

Son dönemde sosyal medya uygulaması Facebook, özellikle COVID-19 hastalığına ilişkin yanlış bilgilerin yayılmasını engellemediği gerekçesiyle eleştirilerin odağında kendini bulmuştu. Bu durumdan kurtulmak isteyen şirket, bir adım attı; şirket hem Facebook’ta hem de bünyesinde bulunan Instagram’de “maske tak” uyarısının bulunacağı bir bilgi notunu kullanıma sokacağını dün açıkladı. Yeni güncelleme bugünden itibaren görünecek.

Instagram maske tak uyarısı ile neler gelecek?

Facebook ve Instagram maske tak uyarısı ile birlikte kullanıcılar, bu uyarıya tıkladığında pandemiye ilişkin bilgilere ulaşacak. Facebook kullanıcıları maske tak uyarısına tıkladığında platformun COVID-19 Bilgi Merkezi’ne yönlendirilecek. Instagram kullanıcıları ise yine aynı şekilde ana sayfanın üst kısmında bulunacak olan bu bilgi notuna tıkladığında Facebook’tan farklı olarak ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) İnternet sayfalarına yönlendirilebileceği bağlantılara ulaşacak. Bu sayede hem Facebook hem de Instagram kullanıcıları yeni tip koronavirüs hakkında güncel verilere ulaşabilecek.

Geçtiğimiz aylarda Facebook COVID-19 Bilgi Merkezi Türkçe’ye çevrilmişti. Şirket, T.C. Sağlık Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok yerel ve küresel sağlık kuruluşu ile ortak çalışarak bu bilgi merkezini geliştiriyor. Bilgi Merkezi’nde COVID-19’un yayılmasını önlemeye yönelik makalelere, videolara ve gönderilere yer verilerek, bireylerin alabileceği kişisel önlemlerden bahsediliyor.

>> Facebook Sağlık Bakanlığı ile birlikte COVID-19 için çalışacak!

>> WhatsApp koronavirüs chatbotu nasıl kullanılır? Bizlere neler sunuyor?

>> Facebook COVID-19 Bilgi Merkezi artık Türkçe!


CEVAP VER