Instagram Yapay Zeka Kafa Karışıklığına Karşı Yeni Güvenlik Aracı Geliştiriyor

Aleph Alpha Avrupa yapay

Instagram yapay zeka çalışmalarına devam ediyor. Yapay zeka teknolojisinin hızla geliştiği 2023 yılında, sosyal medya platformlarında tüketilen içeriklerde ciddi bir kafa karışıklığı söz konusu.

.

Yapay zeka, gerçeklikten ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi görsel ve ses içerikleri üretme kapasitesine sahip olabiliyor.

Bu durum yanlış anlaşılmalara ve yanıltıcı bilgilerin hızla yayılmasına neden oluyor. Instagram da, kullanıcılarının yapay zeka içeriklerini daha iyi ayırt edebilmesi için yeni bir güvenlik aracı geliştirme sürecine girmiş durumda.

Instagram Yapay Zeka Kafa Karışıklığı

Sızıntılarıyla bilinen Alessandro Paluzzi’nin aktardığına göre, Meta (Instagram’ın ana şirketi), platformda paylaşılan içeriklerde yapay zeka kullanımını belirlemeye yardımcı olacak bir güvenlik aracı üzerinde çalışıyor. Bu araç sayesinde kullanıcılar, içeriklerin yapay zeka ile oluşturulup oluşturulmadığını etiketlerle görebilecekler. Paylaşılan ekran görüntülerine göre, “İçeriğin oluşturucusu veya Meta, bu içeriğin AI ile oluşturulduğunu veya düzenlendiğini söylüyor” şeklinde bir mesaj görülmekte.

Instagram yapay zeka

Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, bu yeni özelliğin Meta’nın yapay zeka içeriklerinden kaynaklanan kafa karışıklığını giderme amacıyla geliştirildiği düşünülüyor. Geçtiğimiz ay, Meta dahil yedi şirketin bu tür önlemler alacaklarını açıkladığını hatırlatalım.

Instagram Yapay Zeka Kafa Karışıklığı İçin Yeni Önlemler

Özellikle kullanılan modelle ilgili net bir açıklama yapılmamış olsa da, bu yeni güvenlik aracının Llama 2 modelini temel alabileceği düşünülüyor. Ancak henüz kullanıma ne zaman sunulacağı belirsiz.

Yapay zeka içerikleri, teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte daha fazla tartışmaya neden oluyor. Instagram’ın bu güvenlik aracı, kullanıcıların içeriklerin doğruluğunu daha iyi değerlendirebilmelerine yardımcı olacak ve yanıltıcı içeriklerin yayılmasını önlemeye yönelik önemli bir adım olabilir.

İlgili Haberler:

>> Twitter ve Instagram Rekabetinde Geri Kalıyor ve Zarar Ediyor

. . . .