Twitter ve Instagram Rekabetinde Geri Kalıyor ve Zarar Ediyor

Twitter ve Instagram rekabetinde

Twitter ve Instagram rekabetinde bir platform geri planda kaldı. Uzun bir süredir Instagram ve Twitter ile rekabet halinde olan Tumblr, eski günlerinden oldukça uzakta kalmış durumda.

.

Twitter benzeri platformların ortaya çıkması ve Instagram’ın Threads gibi uygulamaları duyurması, Tumblr’ı geri planda bırakmış durumda. Şirket CEO’su Matt Mullenweg’e göre Tumblr her yıl 30 milyon dolar zarar ediyor.

Tumblr CEO’su Matt Mullenweg, verdiği bir röportajda platformun kötüye gidişini durduramadıklarını kabul etti. Sosyal medya aracının geliri birkaç yıldır azalıyor ve şirket artık harcadığından daha fazla para kaybediyor.

Twitter ve Instagram Rekabetinde Büyük Zorluk

Bu düşüşün birden fazla sebebi bulunuyor. Twitter benzeri sosyal medya platformlarının yükselişi, platformda müstehcen içeriğin yasaklanması ve Tumblr’ın yeni kullanıcıları çekememesi gibi birçok faktör, şirketi iflasa sürüklüyor.

Twitter ve Instagram rekabetinde

2013 yılında Yahoo tarafından 1,1 milyar dolara satın alınan Tumblr, hedeflerin çok gerisinde kaldı. Bunun üzerine 2019 yılında sadece 3 milyon dolar karşılığında WordPress’in üst geliştiricisi olan Automattic tarafından satın alındı.

Twitter ve Instagram Rekabetinde Tumblr Farkı

Ancak şirket, yeni kullanıcılar çekmekte zorlanıyor ve reklam gelirleri düşüyor. CEO Mullenweg, “Karlı değiliz. Yılda yaklaşık 30 milyon dolar zarar ediyoruz. Gelirimizi nasıl artıracağımızı ve daha fazla insanın Tumblr’ı kullanmasını nasıl sağlayacağımızı bulmamız gerekiyor” dedi.

Tumblr 2018 yılında tüm müstehcen içerikleri yasakladı ve bu, trafikte önemli bir düşüşe neden oldu. Şirket o zamandan beri bu kararı geri aldı, ancak bunun işleri tersine çevirmek için yeterli olup olmayacağı belirsiz.

Tumblr’ın düşüşü, Instagram, TikTok, Mastodon ve Discord gibi yeni nesil sosyal medya platformlarının ilgisini çekmesiyle de ilişkilendiriliyor.

Tumblr, rekabet ettiği sosyal medya platformlarındaki değişimler ve gelir kayıplarıyla zorlu bir dönemden geçiyor. Tumblr’ın gelecekte başarılı olması için yeni stratejiler geliştirmesi ve kullanıcı tabanını genişletmesi önem taşıyor.

İlgili Haberler:

>> Twitter Troll Hesaplar Nedeniyle Büyük Tepki Topluyor: Toksik Sosyal Medya

. . . .