Instagram, yapay zekasını geliştirerek çocukları koruma araçlarını geliştirecek


Instagram, son zamanlarda dünya çapında çocuk istismarına karşı önlem almaya başladı. Sosyal medya platformu aldığı önlemle sayesinde yetişkinler ve gençler arasında etkileşimi kısıtlayan yapay zeka kullanmaya karar verdi. İşte detaylar.

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında her yaştan insan var. Bu durum özellikle pedofililer ve dolandırıcılar tarafından kullanıcılar hedef haline geliyor. Özellikle Instagram ve TikTok gibi platformlarda kullanıcılar kandırılıyor. Son zamanlarda bu platformlarda gençlerin rahatsız edilmesi Instagram’ı yeni bir politikaya yönlendirdi.

Bundan sonra Instagram’da yetişkinler kendilerini takip etmeyen gençlere mesaj gönderemeyecek. Bu durum yasaklayan platform ayrıca ”potansiyel olarak şüpheli davranışlar sergileyen” yetişkinlere DM gönderdiklerinde gençlere ”güvenlik uyarıları” seçeneğini sunuyor. Ayrıca mesaj atmalarını engelleyecek. Bununla beraber 18 yaşından küçük kullanıcılara sürekli mesaj atmaya çalışan yetişkinlere ”potansiyel şüpheli” olarak işaretleyecek.

Güvenlik bilgi sistemi, genç kullanıcılara kendileriyle mesajlaşan yetişkinleri bildirme veya engelleme seçeneği olacak. Bilgi istemleri, genç kullanıcılara mesajlara yanıt verme konusunda baskı hissetmemelerini ve “tanımadığınız biriyle fotoğraf, video veya bilgi paylaşırken dikkatli olmalarını” hatırlatacak.

Instagram, yeni yapay zekalarıyla gençleri korumaya çalışıyor

Instagram’ın denetleme sistemleri yetişkin kullanıcıların şüpheli davranışlarını tespit ettiğinde bildirimler görünecektir. Şirket, bu sistemlerin nasıl çalıştığına dair ayrıntıları paylaşmıyor. Ancak bu tür şüpheli davranışların “18 yaşın altındaki kişilere çok sayıda arkadaş veya mesaj isteği” göndermeyi içerebileceğini söylüyor. Instagram, bu özelliğin bu ay bazı ülkelerde ve küresel olarak “yakında” kullanıma sunulacağını söylüyor.

Instagram

Instagram ayrıca, bir hesaba kaydolurken kişinin yaşını hesaplayacak bir yapay zekada geliştirdi. Resmi olarak, uygulama kullanmak isteyenlerin 13 yaşın üzerinde olması gerekir. Ancak kişi yaşı hakkında yalan söyleyerek bu yapay zekayı alt etme durumu var. Bu durumu önlemek için platform elinden gelenin daha fazlasını yapmak istediğini söyledi. Ayrıca Instagram gelen yeni genç kullanıcılarına profillerini gizli tutmaya teşvik edecek. Yine de genel bir hesap oluşturmayı seçerlerse, Instagram onlara daha sonra “özel bir hesabın avantajlarını vurgulayan ve ayarlarını kontrol etmelerini hatırlatan” bir bildirim gönderecektir.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Instagram’ın bu koruyu politikası sizce işe yarayacak mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler

>>Elektrikli Otomobiller Trafo Gücünde Olacak: İşte Yepyeni Teknoloji