Intel AI için çip üretmeye başladığını duyurdu!

Intel AI yani yapay zeka için yeni çiplerini tanıttı. Intel’in NNP-T1000e v NNP-I1000 çipsetleri bakalım sektöre neler sunacak?

Intel, AI yani yapay zeka odaklı yongalar üzerinde uzun bir süredir çalışıyordu. Intel, bugün bulut sistemleri için AI odaklı yeni çipsetlerini nihayet sergiledi. İki yeni Nervana Sinir Ağı İşlemcisi, olan NNP-T1000 ve NNP-I1000 çipsetleri, bulut sistemlerine odaklanacak.

NNT-T çipseti, yapay zekaları küçük bilgisayar kümelerinden süper bilgisayarlara kadar ölçekleyebilen dengeli bir tasarıma sahip. NNP-I modeli ise yoğun işlemeler için geliştirilmiş. Yani Intel her iki alanda da varlığını ortaya koyacak.

Intel AI

Intel ayrıca Movidius Vision Processing Unit projesi hakkında da detaylar paylaştı. Movidius Vision Processing Unit sayesinde 10 kata kadar daha fazla performan sunulacak. Yapay zeka ile geliştirilecek olan Movidius Vision Processing Unit, 2020’nin ilk yarısında bizlerle olacak.

Yapay zeka konusunda Nvidia gibi büyük bir sıçramaya yaşayacak olan Intel, ilerleyen dönemlerde de bu alandaki atılımlarına devam edeceğini belirtiyor. İşlemci performanslarını yapay zeka ile arttıracak olan Intel’in bakalım bir sonraki durağı ne olacak?