Disney+ geniş ekran sorunu ile gündemde!

Disney+

Disney’in Netflix rakibi olan Disney+ servisi geçtiğimiz gün kullanıma sunuldu. Ancak Disney Plus, 16:9 formatında teknik hata yapmış!

Bundan 15 yıl önce 16:9 formatı yaygın değilken tüm TV dizileri 4:3 formatında çekiliyor ve servis ediliyordu. 16:9’un yaygınlaşması ile terk edilen 4:3 formatı bugün Disney’in başına bela oldu. Netflix‘e rakip olmak için yurtdışında kullanıma sunulan Disney+ servisinin 4:3 formatından 16:9 formatına çevirmede sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

Dünya tarihinin en uzun çizgi dizileri arasında yer alan The Simpsons’ın 4:3 formatındaki eski bölümleri, Disney Plus servisinde direkt olarak 16:9 formatında sunuluyor. Tabii bu dönüştürme işleminden dolayı görüntüde hem bozulmalar hem de kayıplar yaşıyor.

Intel AI için çip üretmeye başladığını duyurdu!

Twitter’da dile getirilmeye başlayan sorun The Simpsons hayranlarının 16:9 formatındaki teknik dönüştürme sorunundan dolayı tepkisini çekti. Hayranlar; 16:9’a çevirinden dolayı bazı küçük göndermelerin ve detayların kesildiğini belirtiyor.

Disney cephesi ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Muhtemelen gelen tepkilerden sonra servise içeriklerin 4:3 yani orijinal formatlı halleri tekrardan yüklenecektir.