Intel Avrupa Fabrikası Kuruluyor: Almanya’nın Münih Kenti Hedefte

Almanya, Avrupa kıtasında açılacak Intel fabrikası için ev sahipliği yapmaya hazır

Intel Avrupa için planladığı fabrikası hakkında detaylar gelmeye başladı. Özetle firmanın Almanya’nın Bavyera eyaletinde kuracağı Münih kentini değerlendiriyor. Gelişmenin detayları haberimizde…

Almanya’nın Bavyera eyaletinin bir bakanı Intel ile görüştüklerini doğruladı. Böylece dev işlemci firmasının Avrupa’da bir yerleşke kurmak için bölge yönetimi ile görüştüğü ortaya çıktı. Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger görüşmelerin detayları hakkında bir bilgi paylaşımı yapmadı. Lakin Bavyera’nın Intel’in Avrupa’daki faaliyetleri kesinliğe kavuştu.

Intel’in CEO’su Pat Gelsinger Nisan ayında Avrupa’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bunun sebebi olarak da firmanın yeni stratejisi gereği Avrupa’da üretime başlamak için görüşmeler olduğu tahmini vardı. Bu strateji gereği firma, satış yapacağı bölgelere hitap eden fabrikalar kurmayı planlıyor. Böylece firma artık partnerlerine özel tasarlanan işlemci tasarımları yapmak konusunda çözümlere yoğunlaşacak. Yeni Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu göreve gelen sekizinci kişiIntel bu bölgedeki fabrika için 8 milyar dolar hükümet desteği almayı umuyor. Ayrıca işlemci endüstrisinde çok geride kalan kıta hükümetlerinin Intel’e vergi gibi konularda da yardımcı olacağı beklentisi var. Sonuçta Intel de bu desteklerle birlikte Avrupa’daki merkezinin hacmine karar verecek. Tahminler Intel’in desteklerle birlikte 25 milyar dolar civarı bir yatırım planladığını gösteriyor.

 

Almanya, Avrupa kıtasında açılacak Intel fabrikası için ev sahipliği yapmaya hazır

Bavyera Ekonomi Bakanı Intel görüşmelerini doğruladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bunu güçlü biçimde destekliyorum. Bavyera’da büyük bir uluslararası yarı iletken üreticisinin adresi olma ihtimali var. Bu olağanüstü bir fırsat.”

Intel markası Avrupa’da yeni değil. Aslında Intel’in 1980’lerden bu yana Avrupa’da küçük çaplı girişimleri var. Firmanın o dönemde kurduğu faaliyetleri İrlanda’nın Leixip bölgesinde yer alıyor. Şimdi ise görünen o ki firma yeni faaliyet bölgeleri oluşturmayı planlıyor. Özellikle otomotiv konusunda kuvvetli bölgedeki bir fabrika buradaki araçların akıllı üniteleri için gereken işlemciyi de sunmaya aday olacak. Intel 2021 yılının sonunda Avrupa’daki fabrikası için planlarını açıklamasını bekliyoruz. Bu planlar açıklanmadan önce Almanya dışında da firmanın birçok ülkede faaliyet yapmayı değerlendirdiği sanılıyor. Almanya dışında Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un da dev işlemci markasının hedefinde olduğu bilgisi dolaşmıştı. Avrupa için kritik bir gelişme olacak bu olay hakkındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Diğer haberler:

>> Samsung İşlemci Departmanı Yeniden Yapılanmaya Hazırlanıyor

>> Qualcomm Snapdragon 888+ test ediliyor: İşte tüm detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here