Yeni Drone Sistemi Deprem Kayıplarını Azaltacak: Yapay Zeka Sistemi Devrede

Yeni drone sistemi deprem

Yeni drone sistemi deprem ve diğer felaketlerde büyük oranda yardım sağlayacak. Peki bu yeni sistemin nasıl çalışması planlanıyor. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Drone sistemleri bugüne kadar birçok farklı alanda kullanıldı. Ancak genel olarak kullanımı büyük şirketler tarafından yapılıyor. Mesela Amazon markası kullanıcıların ürünlerini daha hızlı bir şekilde dağıtmak için bu sistemden yararlanmak istiyor. Ayrıca çeşitli festivaller düzenlenerek eğlence hayatında bile bu cihazlar kullanılıyor.

Bir diğer önemli kullanım alanlarından olan görüntüleme ve havadan destek sağlama yine kritik değere sahip. Bu alanda da drone geliştiren çok şirket var. Ancak hiçbirisi afetzedelere yardım etme potansiyeli yüksek yeni projeye yetişemiyor. Bildiğiniz üzere deprem veya bazı afetler yaşandığında saniyeler bile büyük öneme sahip. Yeni proje işte tam olarak bu saniyelerden bile yararlanacak.

Yeni drone sistemi deprem konusunda heyecan yarattı

Yeni geliştirilen sistem ile birlikte afetzedelerin yardım çığlıkları ön planda olacak. Yaralanan veya korku yaşayan afetzedeler çığlık atabiliyor. Bu durumda onların çığlıkları takip edilerek tam olarak nerede oldukları tespit edilebilir. DJI Matrice M600 drone’u kullanan bir araştırma grubu çeşitli mikrofon ve ses algılama sistemleri yerleştirdi.

Yeni drone sistemi deprem

Bu sistemler sayesinde sesler çok hızlı bir şekilde algılanıyor. Depremzedelerin çığlıkları takip edilerek onların tam olarak nerede olduğu bulunabiliyor. Böylece hem ilk yardım ekipleri hem de kurtarma ekipleri hızlı bir şekilde destek sunabiliyor.

Doğal afetlerde hayat kurtaracak

Bu yeni drone sistemi doğal felaketlerde önemli ölçüde hayat kurtaracak. Araştırmacılar çok daha kısa bir süre içerisinde büyük bir insan grubunun kurtarılmasını amaçlıyor. Böylece en ağır deprem senaryolarında bile çok fazla kişinin ölmesi engellenecek.

Bu sistemin temel yapıtaşları her ne kadar tamamlanmış olsa bile yine de kafalarda bazı soru işaretleri var. Mesela depremzedelerin çığlıkları diğer seslerden ayırt edilebilmeli. Bunu sağlamak için otonom sistem geliştirildi. Peki sizce bu yeni drone sistemi depremzedelere hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> Yanardağın Lav Püskürtmesi Drone İle Videoya Alındı: Eşsiz Görüntüler Yakalandı (Video)

>> BTK 5G Açıklaması Gündeme Bomba Gibi Düştü: Umutlar Çok Büyük!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here