Intel Iris Xe MAX neler sunuyor? İşte detaylar…

Intel Iris Xe MAX

Intel, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış Intel Iris Xe MAX ayrık grafikleri iş ortakları aracılığıyla pazara sundu.

Intel, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış Intel® Iris® Xe MAX ayrık grafikleri iş ortakları aracılığıyla pazara sundu. Iris Xe MAX, 11. Nesil Intel® Core™ mobil işlemcisinde yer alan Intel Iris Xe grafiklerinde kullanılan aynı Xe-LP mikromimariye dayanıyor ve şirketin ayrık grafikler pazarına girme stratejisinin bir parçası olarak ilk Xe  tabanlı ayrık grafik işlem birimi (GPU) olma özelliğini taşıyor. Iris Xe MAX platformlarında Intel Adaptix™’in bir parçası olarak  Intel® Deep Link derin link teknolojisi ile PCIe Gen 4 (4. Nesil) desteği bulunuyor ve bu platformlar ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda artmakta olan içerik yaratma performansı ihtiyacını karşılıyor.   

Yapay zeka ile daha güçlü

Intel Iris Xe grafikleri 11. Nesil Intel Core mobil işlemcilerle birlikte mobil PC’lerde görsel deneyimde ezber bozan bir yenilik oldu.   Intel Iris X e olağanüstü düşük enerji tüketimli grafikleri öncü medya, ekran ve AI (Yapay Zeka) ile sunuyor. Intel, platformlar alanındaki yenilikçiliğini ve liderliğini yeni deneyimleri mümkün kılmak, uygulama geliştiricilere daha açık ve yaygın yazılım çerçevesine erişim sağlamak ve sürücü dağıtımını ve doğrulamasını müşteriler için basitleştirmek için 11. Nesil Core mobil işlemcileri Intel Xe  grafikler ve Intel Iris X e MAX grafiklerle eşleştirerek sürdürüyor.

Intel Iris Xe MAX 

Intel Iris Xe MAX grafiklerle eşleşmiş 11. Nesil Intel Core mobil işlemciler, üçüncü parti grafiklerle konfigüre edilmiş benzer dizüstü bilgisayarlara kıyasla 7 kat daha hızlı AI- tabanlı içerik yaratma ve en yüksek teknolojili masaüstü grafik kartına kıyasla da 1.78 kata kadar daha hızlı şifreleme özelliği sunabiliyor. Ayrıca, üçüncü parti ayrık grafiklerle eşlenmiş ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda CPU nadiren optimize ediliyor.  

Intel, 2021’in ilk yarısında XE-LP tabanlı ayrık grafikleri, masaüstlerine getirmek için iş ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Intel, Xe-LP tabanlı Intel sunucu GPU’larının bu yıl piyasaya sürülmesiyle ve XE-HP ve XE-HPG ürünlerinin 2021’de pazara sunulacak olmasıyla, Xe mimarili ürünlerini ve yazılım girişimlerini artırmaya devam ederken, milyarlarca insan için görsel bilgi işlem deneyimini geliştirme yolunda ilerliyor.

 İlgili Haberler

>> Intel 11. Nesil İşlemcisi detayları ile karşımızda

>> Intel Yapay Zekalı İlk Uyduya Güç Sağlıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here