İnternet Alan Adları Önemli Değişikliğe Uğradı: İşte Yapılan Güncellemeler

dijital hizmet vergisi

İnternet alan adları ile ilgili bazı yeni gelişmeler yaşanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konu hakkında bazı değişiklikler yaptı. Ortaya çıkan bir yönetmelik her şeyi detaylı olarak gösteriyor. Hadi gelin konu ile ilgili ayrıntılara birlikte göz atalım.

İnternet dünyası her geçen gün hızlı bir şekilde değişiyor. Geçen haftanın gelişmeleri bile eski kalmayı başarabiliyor. Böyle bir ortamda bakanlıklar ve çeşitli kurumlar düzenli olarak güncellemeler yapıyor. Bunlardan bir tanesi de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi.

Uzun bir süredir düzenlemelere yer veren bakanlık tarafından son olarak yeni bir güncelleme yapıldı. Daha doğrusu adeta güncellemeler kategorisi oluşturuldu. Buna göre ilk olarak internet alan adları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik çıkarıldı. Güncellemeler 3 aylık başvuru alınmama süresi ile başladı.

İnternet alan adları bakın hangi değişikliklerle gündeme geliyor

Ortaya çıkan detaylara göre bakanlık yeniden tahsise açılan alan adları ile ilgili 3 aylık başvuru alınmama süresini düşürdü. Buna göre sadece 2 ay beklenmesi yeterli olacak. Böylece zamandan tasarruf edilmek isteniyor. Ayrıca Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcı ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

İnternet alan adları

Alan adı tahsis sisteminde ihtiyaçlara göre esnek modeller ortaya konuldu. Ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu internet alan adları ile ilgili bazı sınırlamalar koyabilecek. Bu sayede konuyla ilgili tam bir devlet denetimi geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca yaptırımların uygulanması ile ilgili kurumlara tam yetki verildi.

Belgeler eksik veya geçersiz olursa alan adları iptal edilebilecek

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre satış devir ve feragat işlemleri kontrollü olarak sürdürülecek. Burada devletin tam bir mekanizma kurması bekleniyor. Ayrıca ilgili alan adı ile hakkında yanlış bilgi veya belge sunanların tahsisi iptal edilecek. Böylece kurnaz kullanıcıların devleti mağdur etmesi engellenmek isteniyor.

BTK tarafından konu ile ilgili denetim mekanizmaları kurulacak. Böylece kişisel verilerin korunması gibi önlemler alınabilecek. Fakat burada asıl problem sistemin işleyebilmesi. Eğer bu sistem işlerse sektörde daha fazla düzen hissedilebilir.

İlgili Haberler:

>> Online Alışveriş Siteleri Büyük Yatırımlar Almaya Devam Ediyor: Milyonlarca Dolarlık Destek Verildi

>> SpaceX Starlink Projesi Dünyanın Her Yerinden Kullanıma Hazır Hale Geldi