İnternet hızı 56 GB seviyesine çıkacak

internet hızı 56 GB

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de internet hızı 56 GB seviyesine çıkacak dedi. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de internet hızı maalesef ki gelişmiş ülkelere göre çok iyi durumda değil. Ancak bu durum tersine dönebilir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de internet hızı 56 GB seviyesine çıkacak dedi.

Adil Karaismailoğlu; AA’nın Editör Masası programında; 5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B’yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta (Mbps demek istesi) çıkacak.” ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, internetin bu hıza çıktığında fiyatının ne olacağı yönündeki soruya, gülerek, “Onu pazarlık yaparız çıktığı zaman” cevabını verdi.

Türkiye’de internet hızının bu seviyelere zaten çıktığını söyleyebiliriz. Ancak bakanın Mbps’ten kastı tam olarak anlaşılmadı. Muhtemelen bakan ya Gbps’yi kast etti ya da 56 Mbps’nin standart olacağını demek istedi.

İnternet hızının artması hakkında net bir açıklama şimdilik yapılmadı. Umarız bakanın GB’tan kastı Gbps’dir de dünyanın en hızlı interneti Türkiye topraklarında olur.

Türkiye’de internet hızı ne durumda?

İnternet hız testi uygulaması Speedtest’in verilerine göre; sabit internet hızına bakıldığında Türkiye, ilk 100 ülkenin gerisinde kalıyor. Speedtest, bu yılın Haziran ayını kapsayan raporunda dünya genelinde sabit internet ile indirme hızını 78,26 Mbps, yükleme hızını ise 42.06 Mbps olarak ölçtü.

Türkiye’de ise ortalama indirme hızının 26.30 Mbps olduğu görüldü. Bu verilerden yola çıkacak olursak bakanın ortalama internet hızının 56 Mbps’ye çıkacağını ifade etmek istediğini söyleyebiliriz.

Eğer bakan gerçekten de Gbps’yi kast etmiş ise işin rengi çok değişir. Çünkü ortalama 56 GBPS hız ile saniyede 7 GB dosya indirilebiliyor. Bu da Google sunucularına direkt kendinizi bağlamanız ile neredeyse aynı diyebiliriz.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde bu açıklama için bir düzeltme gelecektir ve tahmini internet hızımız tekrardan veriler ile açıklanacaktır. Bekleyip bu konudaki gelişmeleri göreceğiz.

İlgili Haberler

>> HPE 5G Laboratuvarı ile karşımıza çıktı

>> 5G 2030 Yılına Kadar Küresel GSYİH’yi nasıl etkileyecek?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here