iOS 17 Ekran Mesafesi Özelliği Geliyor | İşte Yeni Özellik

iOS 17 Beta 3

iOS 17 ekran mesafesi adı verilen yeni özellik, kullanıcıların göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı oluyor. İşte merak edilen detaylar.

Haziran başında gerçekleşen WWDC 2023 etkinliğinde iOS 17 işletim sistemi duyurulan Apple, iPhone kullanıcıları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Şirket, bu kez kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla adımlar atıyor. Ekran Mesafesi özelliği de bu yeni özelliklerden biri. Peki, Ekran Mesafesi özelliği nedir ve ne işe yarar? İşte ayrıntılar!

Göz Yorgunluğunu Azaltan iOS 17 Ekran Mesafesi Özelliği

iOS 17’nin duyurusunu yaptığı etkinlikle birlikte Apple, birçok yeni özellik sunuyor. Şirket, bu yıl büyük değişiklikler yerine kullanıcı deneyimini geliştirmek için özellikler eklemiş gibi görünüyor. Bunlardan biri de pek fazla konuşulmayan Ekran Mesafesi özelliği.

Bu özellik, kullanıcıların telefonu uzun süre boyunca gözlere çok yakın tuttuklarında uyarı veriyor. Bu nedenle Ekran Mesafesi özelliği, telefonu kullanırken gözlere çok yakın tutan kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Apple, bu özelliğin çocuklarda miyop riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

iOS 17 ekran mesafesi

Ayrıca, telefonu gözlere çok yakın tutmak zamanla göz yorgunluğuna neden olabiliyor. Apple, Ekran Mesafesi özelliği ile bu sorunun ortadan kalkacağına inanıyor. Bu özellik, kullanıcıların gözleriyle cihazları arasındaki mesafeyi ölçmek için TrueDepth kamera sistemi olarak da bilinen Face ID’yi kullanıyor.

Bunun yanı sıra, kamera sadece ekranla gözler arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılacak ve gün boyunca hiçbir fotoğraf veya video çekimi yapılmayacak. iOS 17’yi destekleyen tüm iPhone modelleri bu özelliğe sahip olacak. Peki, Ekran Mesafesi özelliği nasıl açılır?

iOS 17 Ekran Mesafesi Özelliğini Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

iOS 17’de Ekran Mesafesi özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin.
  • Ardından Ekran Süresi seçeneğini seçin.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden Ekran Mesafesi’ne dokunun.
  • Sayfayı açın ve “Devam Et” düğmesine dokunun.
  • Son olarak, Ekran süresini açma düğmesine basın.

iOS 17’nin özelliklerinden biri olan Ekran Mesafesi özelliği, varsayılan olarak kapalı olacak. Bu nedenle, özelliğin avantajlarından faydalanmak için özelliği etkin hale getirmeniz gerekecek.

İlgili Haberler:

>> iOS 17 Canlı Konuşma Özelliği Engelleri Ortadan Kaldıracak