IoT Geliştiricisi nasıl olunur? İnceden tavsiyeler…

IoT Geliştiricisi nasıl olunur? İnceden tavsiyeler…

PAYLAŞ

2020 itibarıyla, dünyada tahminen 20 milyar internet cihazı olacak. IoT Geliştiricisi (Nesnelerin İnterneti) dünyasına giriş yapmakta geç kalmadınız. IoT dünyasına girmek için neler yapmanız gerektiğini sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

” IoT geliştiricisi ” terimini kavramak biraz güç. Çünkü IoT deyince aklımıza internete bağlı olan her şey geliyor. Bunlar arasında güvenlik, ağ, sistem mühendisliği, bulut programlama ve donanım aygıt programlaması dahil olmak üzere, oyun alanında birçok disiplin alanı bulunmakta. Bu yönde çalışmak isteyen geliştiricilerin çok dilli olması önemli. Böylece esnek olabilir ve takımda birçok farklı rol oynayabilirsiniz.

IoT Geliştiricisi olmak için ne yapmalı?

Gartner’ın yayınladığı verilere göre 2020’de 20,8 milyardan fazla IoT cihazının kullanımda olacağı öngörülüyor. Bağlantılı evler, arabalar ve ofisler daha yaygın hale geldikçe, cihazların düzgün ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için daha fazla geliştiriciye ihtiyaç olacak.

IoT Uzmanlığına Geçiş Yapabilmeniz İçin Gerekli İpuçları

İlk olarak sensorleri derinlemesine anlamak ile işe başlamalısınız. Diğer geliştiricilerin aksine, IoT alanında çalışanlar sensor teknolojisinden anlamalı ve kablosuz iletişim anlayışına sahip olmalı. IoT geliştiricisi bilgisayar bilimleri veya elektrik mühendisliği konularında bilgi sahibi olmaları büyük avantaj. Bununla birlikte, IEEE ve diğer profesyonel kuruluşlar, işverenlere göstermek için projeler yapabileceğiniz sensorler ve gelişim üzerine çevrimiçi kurslar sunuyor. Bu gibi yardımcı kurumlardan yararlanarak kendinizi geliştirmeniz mümkün. Ayrıca bir dizi uygun fiyatlı sensor ve yapımcı kitlerini kendi becerilerinizi geliştirmek için de kullanabilirsiniz.

Bilgi işlemin ötesinde, IoT ile sensor verileri toplandığı için bizleri makine ve inşaat mühendisliği dünyasına götürüyor. Tabii ki çok derin bir IoT teknoloji uzmanı olmak çok zor; fakat bu alanlarda da bilgi sahibi iseniz geliştirici olarak bir adım öne çıkmanız mümkün.

Kullanıcı Arayüzüne Odaklanmanız Şart

Ticari bir IoT ürünü geliştirirken, kullanıcı deneyimleri için yüksek kalite standartlarına bağlı kalmanız önemlidir. Birçok müşteri, günlük yaşamlarında kritik görevler için bu ürünlere güveniyor ve anlaşılır bir şekilde başarısızlıklara karşı toleranssız. Bir endüstri olarak, ürünlerin, teknoloji konusunda anlayışlı olmayan, hızla büyüyen bir kullanıcı tabanını memnun etmesini sağlamalısınız. Kalite ve güvenilirlik, bu deneyim için çok önemli ve her geliştiricinin zihniyetinin bir parçası olması gerekiyor. Kullanım kolaylığını belirlemek için potansiyel müşterileriniz ile kullanılabilirlik çalışmaları yapmalısınız. Ardından kullanıcı arayüzüne odaklanmalı ve müşteri isteklerini en üst noktada tutmalısınız. Her ne olursa olsun (kullanılan teknoloji ne kadar karmaşık olursa olsun) kullanıcı arayüzünü basit bir şekilde sunarsanız başarı oranınız artacaktır.

JavaScript veya Python Öğrenmelisiniz

IoT geliştiricisi kariyerine başlamadan önce yapacağınız ilk şey JavaScript öğrenmektir. Hem veri işleme altyapısı hem de aygıtın üzerinde çalışan kod için web tabanlı bir dil kullanmak çok önemlidir. JavaScript, etkinlik odaklı bir dildir ve bu, aygıtlardan gelen yeni verilere yanıt vermek ve aygıtların kendilerindeki eylemleri tetiklemek için ideal bir çözüm sunar. Yeni teknolojiyle çalışmak, genellikle donanım üreticileri tarafından sağlanan yetersiz bilgiler dışında dokümantasyon, kod örnekleri veya rehberlik olmadan çalışmak için motive olmak anlamına gelir. IoT geliştiricileri, Python ve JavaScript gibi genel dilleri C # /. NET kullanan bazı Windows IoT uyumlu aygıtlarla kullanma eğilimindeler. Eğer bunları siz de başarabilirseniz iyi bir IoT geliştiricisi olabilirsiniz. Bir yazılım dili bilmeden ve kod yazmadan geliştirici olmanız imkânsız. Eğer kafanızdaki fikirleri işleme dökecek doğru dili bilmiyorsanız hiç bu işlere girmeyin. Ya yazılım dili öğrenin ya da işi bilen birilerine yaptırın. Yarım yamalak yapılacak işler gelecekte işinizin düzgün ilerlemesini olumsuz etkileyecektir. IoT Geliştiricisi (Nesnelerin İnterneti) dünyasına giriş yapmakta geç kalmadınız.

Raspberry Pi Size Yardımcı Olabilir

Bilgisayar bilimi ya da elektrik mühendisliği derecesi olmayanlar için Raspberry Pi üzerinde bir veya birden fazla proje tamamlayarak işverenlere olan yeteneğinizi kanıtlayabilirsiniz. Raspberry Pi, kredi kartı boyutunda “gerçek bir bilgisayardır.“ Tüm dünyada küçük yaştaki çocukların alıp programlamayı öğrenebilmesi için geliştirilmiştir. Raspberry Pi, bir bilgisayarın yapabileceği çoğu şeyi yapabilme kapasitesi, küçük boyutları ve uygun fiyatından dolayı herkes (çocuklar, eğitimciler, maker’lar, yazılımcılar vb.) tarafından kullanılmaktadır. Yetenekli ve küçük bilgisayar Raspberry Pi ile masaüstü veya diz üstü bilgisayarlarınızda yapabildiğiniz işleri de(ofis Programları, internette gezinmek, video izlemek gibi) yapabilir, aynı zamanda oyunlar oynayabilirsiniz. Raspberry Pi 3 modeliyle birlikte gelen Wi-Fi ve Bluetooth özelliğiyle ise kablosuz olarak cihazlara bağlanabilir, internette dilediğiniz gibi gezinebilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz.

Raspberry Pi, çok ucuz bir çözüm sunduğu için genellikle IoT projelerinin altyapısı olarak kullanılıyor. Aynı zamanda basit devreleri nasıl lehimleyeceğinizi ve bu devreleri yazılımla nasıl bağlayacağınızı öğrenmenin yolunu sunuyor. Bazı basit demo projelerini bir araya getirmek ve sonra kendi projelerinizi ortaya koymak ve yürütmek için biçilmiş bir kaftan. IoT’de çalışmak için belli bir bilgi birikime sahip olmanız gerekir. Tessel 2, Particle Photon ve hatta mütevazı Raspberry Pi gibi bir cihaz kullanarak, geliştiricilerin donanımın nasıl çalıştığını ve gerekli yeni becerileri öğrenmeye hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün.

Becerilerinizi En Üst Düzeyde Tutmalısınız

IoT geliştiricisi olmak için bir platform veya beceri seti öğrenmek yeterli değil. Bugün için yazdığınız bir platform genellikle 6 ay ile bir yıl içinde eskiyecek. Sensorler değişecek, tek kartlı bilgisayarlar veya diğer gömülü platformlar gelişmeye devam edecek. Platformlar yüksek bir hızla değiştikçe uyum sağlama esnekliğini göstermelisiniz. Bir IoT geliştiricisi olmak, saplantılı olmaktan geçiyor. Başarılı IoT geliştiricileri, teknoloji haberleri bağımlıları olmalı, sektörde olup bitenleri takip etmeli ve bir sonraki adımı tahmin etmelidir. Bu, yeni bir teknoloji inşa etmek için en iyi yöntemlerden biridir.


1 YORUM

CEVAP VER