Red Hat, operatör ihtiyacını karşılamak için AWS, Google Cloud ve Microsoft ile...

Red Hat, operatör ihtiyacını karşılamak için AWS, Google Cloud ve Microsoft ile işbirliğine girerek OperatorHub.io sitesini kurdu

PAYLAŞ

Red Hat işbirliğine girdiği AWS, Google Cloud ve Microsoft ile birlikte OperatorHub.io topluluk sitesini hizmete sunuyor.  OperatorHub.io, Kubernetes Operatör destek hizmetleri bulmak için kullanılacak bir ortak kayıt merkezi olarak tasarlandı.

Operatör nedir?

Operatörler, Kubernetes-yerlisi uygulamaların paketlenme, hizmete alınma ve yönetilme yöntemidir.  Kubernetes uygulamayı ise, hem Kubernetes üzerinde hizmete alınan hem de. Kubernetes API’leri ve kubectl araçlar kullanılarak yönetilen bir uygulama olarak tanımlayabiliriz.

Operatörler, bir uygulamanın Kubernetes üzerinde  çalışması için gereken ve bazen rutin. Ve  sıradan bazen ise karmaşık görevlerin otomatik olarak yapılmasına yardımcı olarak kullanıcılara fayda sunarlar. Bir operatör, Kubernetes CLI kullanarak güncellemeleri, yedeklemeleri. Ve ölçeklendirmeleri otomatik hale getirir ve yerine uymayan bir şeyler varsa onları da tarayabilir.

Kısacası operatörler, uygulamaların operasyonel düzeyde Kubernetes’e hazır hale gelmesi için çalışırlar. Operatörler, geliştiriciler ve Kubernetes yöneticileri ile bir araya gelerek kaynakların hazır tutulması, ölçeklendirme. Ve yedekleme/düzenleme gibi hizmetler dahil olmak üzere genel bulut benzeri hizmetlere otomasyon avantajı kazandırıyorlar. Ayrıca hangi altyapıda olursa olsun fark etmeksizin tüm Kubernetes ortamlarındaki hizmetlerin taşınabilir kılınmasını da sağlıyorlar.

Operatör kavramı, üretici topluluklar ve yazılım sağlayıcıların dikkatlerini. Her geçen gün daha fazla üzerinde toplarken, mevcut operatör sayısının da arttığı gözlemleniyor.  Ancak bugüne kadar, gerek geliştiriciler gerekse Kubernetes yöneticileri tarafında, kalite standartlarını karşılayan operatör bulmakta güçlük çekiliyordu.

OperatorHub.io‘nun devreye alınmasıyla, bu güçlük aşılıyor ve ortak kayıt merkezi sayesinde  mevcut operatörlerin burada yayınlanması ve bulunması gibi bir avantaj doğuyor. Bu sayede Kubernetes için operasyonel düzeyde hazır hizmetlerin tamamlanması da kolaylaşıyor.

OperatorHub.io, Kubernetes Operatör destek hizmetleri bulmak için kullanılacak bir ortak kayıt merkezi olarak tasarlandı.


CEVAP VER