iPhone 11 2020 yılının İlk Üç Ayında En çok Satılan Telefon Oldu! Bakın Kaç Adet Satılmış?

Bugün araştırma şirketi Omdia tarafından paylaşılan yeni araştırmaya göre, Apple’ın iPhone 11 akıllı telefonu 2020’nin ilk çeyreğinde dünyayı küresel bir salgını yıpratırken bile en çok talep gören telefon oldu.

Apple, güçlü donanım özellikleri ve uygun fiyat etiketi sayesinde çeyrek boyunca tahmini 19,5 milyon ‌iPhone 11‌ modeli siparişini fabrikalardan çıkardı.

Samsung Galaxy A51, 6.8 milyon adet ile sevk edilen en popüler ikinci akıllı telefon. Ardından sırasıyla 6.6 ve 6.1 milyon adet ile sevk edilen Xiaomi Redmi Note 8 ve Note 8 Pro geliyor.

Apple’ın bir yıl önce aynı çeyrekte en çok satan akıllı telefonu olan iPhone XR , 4.7 milyon adet sevk ile dördüncü sırada yer alıyor. iPhone XR‌, iPhone 11 Pro ve Pro Max’den daha popülerdi, ancak bu iki akıllı telefonun birlikte değil ayrı ayrı sayıldığını belirtmek gerekir.‌iPhone 11 Pro

Apple iPhone 11 ile Rakip Tanımadı

Jusy Hong, Omdia’da akıllı telefon araştırma direktörü olarak çalışıyor. Yaptıkları pazar araştırması için şunları söyledi: Beş yıldan fazladır telefon pazarı ve küresel ekonomideki değişen koşullar altında bile akıllı telefon işinde bir şey tutarlı kaldı. O da Apple’ın satışları. Omdia’nın yaptığı araştırmalarda global model sevkiyat sıralamasında birinci veya ikinci sırada hep iPhone modellerini gördük. Apple’ın başarısı, nispeten az model sunma stratejisinin bir sonucu olabilir. Şirketin çabalarını çok çeşitli tüketicilere hitap eden ve son derece yüksek miktarlarda satış yapan az sayıda ürüne odaklanmasının bir eseri olarak görebiliriz.”

Apple, sevk edilen toplam 8 milyon akıllı telefon için tahmini 4,2 milyon iPhone 11 Pro Max modeli ve tahmini 3,8 milyon ‌iPhone 11 Pro‌ modeli gönderdi. Bunlar toplam olarak sayılsaydı, iki model sevkiyat sıralamasında ikinci oluyor.

Omdia araştırma firması, Informa Tech’in araştırma bölümü ile IHS Markit teknoloji araştırma portföyünün birleşmesinden sonra kurulmuş bir araştırma şirketi olarak karşımıza çıkmış durumda. Aylık olarak akıllı telefon pazarını takip ederek fabrikalardan çıkan sevkıyat adetlerini alan firma 3 ayda bir ( her çeyrek) Araştırma ve sevkıyat rakamlarını yayınlıyor. Sevkıyat rakamları telefon markalarının satış adetlerini göstermiyor. Sadece o üç ay içerisinde mağazalarına veya stoklarına giren ürün veya model adetini gösteriyor. Yani bir anlamda sevk edilen tüm ürünler son kullanıcılar ile buluşmuş değil.

Mesela iPhone 11’in sevkıyat adetini ele alalım. 19,5 milyon adet 2020 yılının ilk üç ayında. Firmalar genelde yüzde 10 ila yüzde 20 arasında stok tutarlar. Yani bir anlamada hali hazırda Mart ayının ardından Apple’ın elinde (mağazalarında veya depolarında hazır 3 milyondan fazla iPhone 11 bulunuyor diyebiliriz. 2020 öncesinden gelen stoklarında satışa sunulduğunu ve aslında yine ilk 3 ayda ortalama 19 milyon iPhone 11 satıldığını söyleyebiliriz.

>>  500 milyon Facebook verisi hacker’ın elinde!

iPhone 11