iPhone 15 Pro Max vs Galaxy S24 Ultra! Hangisi Daha Dayanıklı?

Bir yanda Apple’ın yeni amiral gemisi modellerinden iPhone 15 Pro Max, bir yanda da Samsung’un yeni amiral gemisi modellerinden Galaxy S24 Ultra var! İkisi de hem tasarım hem de teknik özellikleri itibarıyla iddialı modeller. Peki bu telefonlardan hangisi daha dayanıklıdır dersiniz? İki cihaz da çerçevede kullanılmak üzere titanyum malzemeden yararlanıyor. Bu hafiflik sağladığı gibi sağlamlığı da önemli ölçüde artıran bir detay. Zaten bir de video paylaşmıştık sizlerle. İsterseniz şimdi dayanıklılık tarafına biraz daha eğilelim.

YouTube’daki PhoneBuff kanalı, pek çok kişinin merak edebileceği bir soruya cevap bulmak için harekete geçmiş. iPhone 15 Pro Max vs Galaxy S24 Ultra! Acaba hangisi daha dayanıklı?

İlk testte, iki telefon da aynı anda arkası dönükken sert yüzeye düşürülüyor. Düşme sonrasında iki telefon da sorunsuz çalışmayı sürdürüyor ve ekranlarda bir sorun görülmüyor. Arka taraflara geldiğimizde ise, iki cihazın da cam yüzeylerinin ciddi hasar aldığını görüyoruz.

iPhone 15 Pro Max vs Galaxy S24 Ultra! Hangisi Daha Dayanıklı?

İkinci düşme testinde de köşe üzerine doğru düşme gerçekleştiriliyor. Düşmenin verdiği sarsıntıyla Galaxy telefonun S PEN kalemi yuvasından çıkıyor. Tabii iPhone tarafında böyle bir faktör söz konusu değil. Yine iki cihazın da çerçeve tarafında hasar aldığı görülüyor. iPhone’un çerçevesinin köşelerden kavisli olması, sanki onu biraz daha iyi koruyabilmiş. Yine de, arka yüzeydeki hasar miktarı da artmış.

Dördüncü düşme testinde, yüz üstü, yani ekran üzerine düşme testi gerçekleştiriliyor. İki telefonun da ekranlarında ciddi hasarlar beliriyor. Ama iPhone sanki bir nebze daha iyi durumda. İki cihazın da ekranları çalışıyor ama tabii ki ilk hali gibi değiller.

Ürünler daha sonra defalarca kez düşürülse de bir şekilde çalışmayı sürdürebiliyor. Daha fazla detay için videoya göz atmanızda yarar var.

iPhone 15 Pro Max vs Galaxy S24 Ultra: Hangisinde daha çok titanyum kullanıldı?

YouTube’daki Zack Nelson, hem iPhone’u hem de Galaxy S telefonu ayrı ayrı olmak üzere ateşe attı ve eritebildiği kadar eritti.

Öncelikle, iki cihazın da çerçevelerinin tamamen titanyumdan yapılmadığını söylemeliyiz. Zira bu, ürünleri çok daha maliyetli, yani daha pahalı konumlara getirebilirdi.

Titanyum malzemenin pek çok farklı sınıfı olduğu bildiriliyor. Bu, kalite ve fiyat olarak değişiyor tabii. Örneğin iPhone 15 Pro Max’in dış çerçevesinde 5. derece titanyum bulunuyor. Bu, en azından Galaxy S24 Ultra’dan kullanılandan daha kaliteli bir seviye. Zira Nelson’ın belirttiğine göre iki cihazda da aynı miktarda titanyum malzeme kullanılıyor ama kaliteleri farklı. iPhone’daki 10-15 dolar değerinde bir titanyum sınıfı. Samsung’taki ise 3-5 dolar değerinde bir titanyum sınıfı.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy Fit 3 Tasarımı, Özellikleri ve Fiyatı